Větší písmo a kontrastnější pozadí. Weby institucí se přizpůsobí zrakově postiženým

Webové stránky a mobilní aplikace veřejných institucí budou přístupnější pro lidi se zrakovým postižením. Změny v podobě stránek úřadů, radnic nebo i veřejných škol zavádí nová směrnice Evropské unie, kterou ve Štrasburku schválili poslanci Evropského parlamentu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brýle, kniha a mobil (ilustrační foto)

Brýle, kniha a mobil (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Na přizpůsobení webů a mobilních aplikací budou mít veřejné instituce čas několik let.

Vyplnit na internetu daňové přiznání nebo požádat elektronicky o doklady může být pro občany se zrakovým hendikepem nebo starší lidi problém. Weby veřejných institucí proto budou muset být výraznější a srozumitelnější. Pro ty, kdo hůř vidí, mají mít třeba větší písmo nebo kontrastnější pozadí.

Světluška opět o trochu víc rozzáří životy nevidomých. Benefiční koncert pro ně získal dva miliony

Číst článek

„Nám všem musí jít o to, aby všichni lidé v tuto chvíli měli přístupné informace na internetu. Stavíme bezbariérové domy, nevím, proč bychom měli budovat bariéry v online prostředí,“ řekla poslankyně za hnutí ANO Dita Charanzová, zpravodajka k návrhu směrnice.

Už existující weby veřejných institucí se mají proměnit ve stránky přátelské k hendikepovaným do necelých čtyř let. U nově vytvořených stránek bude lhůta výrazně kratší.

V Evropě dnes žije asi 80 milionů lidí, kterým má úprava webů otevřít dveře do digitálního světa.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme