Víkendové počasí bude ideální na houby. Mykologové ale varují před ranními mrazy

Česko čeká polojasný až oblačný víkend s teplotami do třinácti stupňů. Podle odborníků je to ideální počasí na růst hub.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bedla vysoká | Foto: Miroslav Kobza

Chladná rána a odpolední teploty až třináct stupňů Celsia přinese víkendové počasí. V sobotu bude v Čechách oblačno nebo zataženo, postupně místy s deštěm nebo přeháňkami. Na hřebenech hor bude sněžit. Odpoledne budou teploty do 12 stupňů.

Neděle by mohla být jasnější, oblačná až polojasná s teplotami do třinácti stupňů. Přes den se ale může udržet inverze a v ní bude teplota jenom kolem osmi stupňů.

Bedly, klouzky, křemenáče: sezona nekončí, houby stále rostou

Číst článek

Takové počasí je podle mykologů ideální pro růst hub. Daří se v něm pravým i hnědým hřibům, žampionům, pýchavkám, klouzkům a ryzcům. Objevovat se už začínají i čirůvky fialové nebo strmělky mlženky. V září bylo sucho, a houbaři se tím pádem letos nedočkají václavek.

Mykolog Jan Borovička při sběru ale radí dávat si pozor na ranní mrazy. „Houby, které opakovaně zmrzají a zase rozmrzají, nejsou zdravé, protože můžou vyvolat trávicí potíže a můžou být druhotně napadené jinými mikroskopickými houbami,“ říká. Doporučuje proto pozorně sledovat, v jakém jsou houby stavu.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme