Vítězství Dernerové v Mostě je neplatné, rozhodl správní soud. Senátní volby se budou opakovat

Senátní volby v Mostě jsou neplatné. Nejvyšší správní soud (NSS) ve čtvrtek vyhověl třem stížnostem. Část Severočechů.cz nepovažovala lékařku Alenu Dernerovou, vítězku voleb, za řádnou kandidátku hnutí. Volby v Mostě se zopakují celé včetně přihlašování kandidátů. O křeslo v Senátu se mohou ucházet původní i noví. Podle NSS je to nejvhodnější řešení. Dernerová se opakovaných voleb zúčastní. Zda bude kandidovat za Severočechy, jinou stranu či sama za sebe, zatím neví.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Dernerová

Alena Dernerová | Foto: senátní stránky

„Samozřejmě, že o tom člověk uvažuje. Už jsme měla nabídky z jiných stran. Lidé mi už nabízeli i to, že začnou sbírat podpisy, že to pro mě udělají. Zvážím to," řekla Dernerová. Opakovaných voleb se zúčastní i hokejista Jiří Šlégr, který kandidoval za ČSSD. Podle svých slov má ale obavy z nízké volební účasti.

Pokud ani jeden z účastníků soudního řízení nepodá ústavní stížnost, prezident Miloš Zeman by měl podle zákona vyhlásit v obvodu opakované volby tak, aby se konaly nejpozději do 90 dnů poté, co soud shledal návrh na neplatnost říjnových voleb opodstatněným.

Mostecký magistrát chyboval, když nezohlednil odvolání kandidatury Dernerové, o které těsně před volbami jménem hnutí požádala jeho místopředsedkyně a volební zmocněnkyně Hana Jeníčková.

Volební stížnosti k NSS podali Jeníčková, její spojenec Luboš Pitín a další tři lidé, mezi nimi bývalý senátor KSČM Vlastimil Balín. NSS nejprve rozhodl, že bude za rozhádané hnutí jednat právě s Jeníčkovou. Její stížnost na volby totiž chtěl vzít zpět poslanec Bronislav Schwarz vystupující jako nový předseda Severočechů. Soud ale zpětvzetí neakceptoval.

Schwarz podle NSS neprokázal, že je oprávněn za hnutí jednat, platnosti valné hromady, která jej zvolila, panují pochybnosti. Schwarz přivítal, že se volby zopakují včetně registrace kandidátů, Dernerová se tak může o hlasy voličů ucházet znovu. „Do Senátu se dostane," řekl Schwarz novinářům.

Boj uvnitř Severočechů.cz pokračuje. Hnutí podalo stížnost na senátní volby na Mostecku

Číst článek

Severočeši jsou rozpolcení už několik let. Jeníčková těsně před senátními volbami sama sebe jmenovala volební zmocněnkyní a chtěla Dernerovou z voleb odvolat.

Mostecký magistrát ale k žádosti nepřihlédl. Podle čtvrtečního vyjádření zástupkyně tajemníka Jany Čejkové měl magistrát pochybnost o tom, zda jde skutečně o vůli hnutí.

Podle volebního senátu NSS ale úřad má vzít odvolání kandidáta zmocněncem pouze na vědomí. Nezákonný postup úřadu nelze omluvit či překlenout tím, že Dernerová nakonec volby vyhrála.

„Je právem politické strany autonomně rozhodnout, kdo za ni bude ve volbách kandidovat. Projevem tohoto ústavně chráněného práva je též oprávnění do konání voleb odvolat z voleb kandidáta, jehož do voleb politická strana nominovala. Nelze obecně připustit, aby volební orgány, které mají podle volebního zákona vzít odvolání na vědomí a k hlasům odevzdaným pro odvolaného kandidáta nepřihlížet, posuzovaly, zda odvolání kandidáta je či není v zájmu politické strany," uvedl předseda volebního senátu Tomáš Langášek.

Budu věřit, že Dernerová splní vše, co slíbila, reaguje na porážku Šlégr

Číst článek

Nyní pro magistrát začíná vše znovu od začátku, uvedla jeho mluvčí Alena Sedláčková.

„Argumentovat svrchovanou vůli voličů by bylo nebezpečným precedentem," konstatoval soudce zpravodaj Tomáš Langášek. Prakticky by to znamenalo, že to bude magistrát, který rozhodne, kdo se smí, anebo nesmí voleb zúčastnit.

Jeníčkové se před volbami podařilo stáhnout kandidátku Severočechů do krajských voleb, kde jí vyhověl krajský úřad. Odvolaní kandidáti nenašli zastání ani u krajského soudu, který argumentoval podobně jako nyní NSS.

Podle výpovědi Schwarze chtěla Jeníčková odvolat Dernerovou z voleb kvůli osobní mstě. „Paní Dernerová měla jediná odvahu označit paní Jeníčkovou za symbol korupce na Mostecku," řekl Schwarz.

Jeníčková Schwarzovo tvrzení o mstě označila za nesmysl a "nenávistné řeči". „Postupovali jsme legálně, legitimně, nemyslete si, že to pro nás bylo jednoduché," uvedla Jeníčková. Rozhodnutí soudu označila za moudré.

Někdejší náměstkyně primátora Mostu Jeníčková v pondělí dostala nepravomocně podmínku za maření přípravy a průběhu komunálních voleb v roce 2014.

Čtvrteční rozhodnutí je výjimečné, NSS jinak přistupuje k přezkoumávání senátních voleb zdrženlivě. Pouze v roce 2004 NSS zrušil výsledek hlasování v Praze 11 kvůli porušení pravidel volební kampaně. Ústavní soud ale rozsudek anuloval, senátorem tak zůstal Jan Nádvorník z ODS.

Dernerová v Mostě postoupila do druhého kola spolu s kandidátem ČSSD Jiřím Šlégrem, v druhém kole získala 70,8 procenta hlasů. Prvního kola se účastnili také Jiří Biolek (za STAN), Josef Nétek (KSČM), Libuše Hrdinová (ODS), Oto Zaremba (DSSS) a Jiří Maria Sieber (Řád národa).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme