Vláda bude rozhodovat o změně ústavy. Bude moci vyslat vojáky bez schválení parlamentu?

Návrh na změnu ústavy o jednodušším vysílání vojáků do zahraničí bude v pondělí projednávat vláda. Na dobu kratší než 60 dnů by ji mohla vyslat bez souhlasu parlamentu. Vláda se staví k návrhu neutrálně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armáda ČR (ilustrační foto)

Armáda ČR (ilustrační foto) | Foto: zdroj: Flickr, DVIDSHUB, CC BY 2.0 | Zdroj: Flickr

V současné době musí i mimořádné nasazení armády schválit obě komory parlamentu. Podle návrhu by ale nově mohla vyslání například komanda na záchranu občanů v zahraničí schválit pouze vláda. Parlamentu by zůstala pouze kontrolní funkce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda bude rozhodovat o změně ústavy. Více si poslechněte v reportáži Mikuláše Klanga.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) by podobnou změnu uvítal co nejdříve. Proto bude přesvědčovat ostatní ministry, aby návrh podpořili. „Je to čistě praktická záležitost. Ten článek byl proto takto nastaven, když se formulovala Ústava České republiky, protože v té době byla jiná bezpečnostní situace a taky byla velká obava, aby třeba armáda nebyla někým pro nějaké nekalé cíle zneužita. Teď jsme v úplně jiné situaci,“ řekl Stropnický.

Vláda se ale k návrhu staví neutrálně. Ústava by se podle jejího stanoviska měla měnit jen velmi výjimečně a po důkladném zvážení všech pro a proti.

Návrh podporuje i samotná armáda

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) ale považuje návrh skupiny poslanců na změnu ústavy za opodstatněný. „Považuji za zásadní, aby se ta rigidní formulace daleko více uvolnila, aby velmi rychle a flexibilně bylo možné vojáky v případě nutnosti vyslat ven a potom to zpětně schválit. To považuji za racionální,“ vysvětlil vicepremiér.

K vyslání vojáků na krátké mise by stačil souhlas vlády. Poslanci připravili změnu ústavy

Číst článek

Návrh podpořila i samotná armáda. Podle šéfa Ředitelství speciálních sil Karla Řehky by totiž změna vojákům výrazně pomohla. „Jestli chcete těm občanům, kteří jsou někde v nouzi za hranicemi, nějak pomoci a potřebujete k tomu použít vojenský nástroj, tak potom taková záchranná operace vyžaduje především dvě věci. Jednak to může být rychlost toho zasazení. A jednak, a to zejména, to musí být utajení toho zasazení, protože pokud se ta věc neutají, tak ohrožujete na životě jednak ty lidi, kteří jsou v té nouzi, tak ty lidi, kteří se na tom mají podílet,“ prohlásil Řehka.

Sněmovna by se mohla zabývat návrhem po Novém roce

Ke schválení změny ústavy jsou potřeba alespoň hlasy alespoň 120 z dvou set poslanců a tří pětin přítomných senátorů. Minimálně v dolní komoře má ale návrh velkou podporu. Podepsali ho zástupci všech politických stran kromě komunistů.

„Je evidentní, že Poslanecká sněmovna musí reagovat a zpřesnit podmínky, za jakých může Vláda České republiky vysílat naše ozbrojené síly do zahraničí, a umožnit tak vládě plnit za prvé naše spojenecké závazky a za druhé umožnit vládě nasadit naše ozbrojené síly i mimo tři podmínky, které jsou v současné době uvedeny v ústavě,“ řekl jeden z předkladatelů návrhu předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Pokud vláda v pondělí přijme jakékoliv usnesení, sněmovna by se jím mohla zabývat už na první schůzi po Novém roce.

Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme