Výměna Válkové za Pelikána resortu spravedlnosti prospěla, řekl Sobotka po setkání s ministrem

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD řekl po setkání s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem z hnutí ANO, že výměna v čele tohoto resortu vládě prospěla. Pelikán vystřídal ve vládě Helenu Válkovou. Premiér je s prací ministra spokojený. Sobotka chce do konce volebního období od Pelikána insolvenční zákon, exekuční řád a zákon o bezplatné právní pomoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) | Foto: Noemi Fingerlandová | Zdroj: Český rozhlas

Rozšíření možností bezplatné právní pomoci, zjednodušení osobních bankrotů a větší regulace exekucí jsou podle Sobotky klíčové normy v resortu justice pro zbývající rok funkčního období vlády. Mohou totiž pomoci lidem v obtížné životní situaci.

„To jsou normy, které potřebujeme, aby prošly Parlamentem. Týkají se oblasti, která je velmi problematická z pohledu naší společnosti - situace lidí, kteří jsou předlužení, podmínek pro fungování exekucí, aby nebyly zneužívány exekuce. Aby lidé, kteří se dostanou do této složité životní situace, vůbec měli šanci se z ní ještě někdy dostat,“ řekl Sobotka.

Premiér neřešil s Ťokem jeho konec na ministerstvu. Prioritou je vypsat tendr na správu mýta

Číst článek

Premiér také od ministra spravedlnosti očekává předložení novely občanského zákoníku, novely zákona o znalcích nebo novely zákona o veřejném opatrovnictví. Sobotka zdůraznil, že je třeba, aby vláda zákony projednala nejpozději na přelomu roku, aby je Sněmovna před volbami ještě stihla schválit.

Pelikán přiznal, že termíny pro schválení připravovaných zákonů jsou napjaté. „Jsem rád, že premiér přislíbil podporu tomu, aby se ty zákony nezasekly někde po cestě a přišly včas do Poslanecké sněmovny," řekl. Pelikán se domnívá, že zákonodárci mohou připravované normy schválit ještě před koncem funkčního období Sněmovny.

V úterý se premiér sejde s Valachovou a Jurečkou

Sobotka i Pelikán jsou spokojeni s tím, že se daří zaměstnávat více vězňů a předpokládají, že tento trend bude pokračovat i v budoucnu. Premiér také ocenil ministra za to, že pokročil s přípravou zavedení elektronických náramků pro vězně, které mají sloužit u trestu domácího vězení.

„Pan ministr mě informoval o tom, že na začátku příštího roku se již po uzavření soutěžního dialogu mělo vypsat výběrové řízení. Justice by tedy měla dospět po letech k tomu, že bude vysoutěžen konkrétní dodavatel a bude možné začít v naší justici používat elektronické náramky. Já to říkám proto, že tady máme jako Česká republika docela velké zpoždění za okolním vyspělým světem,“ dodal Sobotka.

Sobotka se schází s jednotlivými ministry na bilančních schůzkách, kde chce vytyčit priority pro zbývající rok své vlády. Pelikán byl čtvrtým členem kabinetu, s nímž premiér jednal. V úterý budou následovat jednání s ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD) a ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

ČTK, Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme