Vymyslel 'červenou kartu pro prezidenta', teď staví Drahošovi volební tým

Bývalý šéf Akademie věd a zájemce o prezidentskou kandidaturu Jiří Drahoš finišuje se skládáním týmu, který povede jeho prezidentskou kampaň. Volební štáb mu skládá marketér a reklamní expert Martin Přikryl. Ten proslul v listopadu 2014 akcí „červená karta pro prezidenta“, jež se během oslav 17. listopadu změnila v několikatisícový protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. A „vystavení červené karty“ dodnes zůstalo symbolem nesouhlasu s politikou současného prezidenta.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce lidí na pražské Národní třídě vystavily v listopadu 2014 prezidentovi červenou kartu | Foto: Filip Jandourek

„Přišel jsem za Jiřím Drahošem na doporučení. Bavili jsme se, co by potřeboval, a já řekl 'OK, to bych asi uměl' a dohodli jsme se, že mu dám dohromady tým, který mu udělá volební kampaň. Jestli v tom týmu budu i já, to se teprve uvidí. Zatím jsem politický marketing nedělal. Práce na Drahošově kampani by mě ale lákala, tohle je trochu jiný styl kampaně než parlamentní politika. I proto mu pomáhám," vysvětlil Přikryl. Ten patří mezi přední české kreativce a experty na reklamu.

Červená karta, kterou Přikryl vymyslel, by se ale v Drahošově kampani objevit neměla. Ostatně podoba kampaně ještě není jasná. „Je to věc, o které se bavíme každý den, ale ještě v tom nemáme jasno. Myslím si, že ta kampaň musí vyhovovat osobnosti Jiřího Drahoše. On je úplně normální, nekonfliktní typ a taková ta kampaň podle mě musí do značné míry být. Ale protože nejsem politický marketér, tak se třeba strašně pletu," říká Martin Přikryl.

Drahoš zatím složil jen malou část svého volebního týmu. Jeho šéfem má být Jakub Kleindienst, na kterého je registrována i Drahošova internetová stránka.

Zpravodajský server iROZHLAS.cz začátkem dubna upozornil na to, že Kleindienst figuroval ve společnosti ML Compet stíhané kvůli kauze Rath. Působil ve vedení firmy a odešel z ní krátce poté, co tam propukl korupční skandál.

„Pan Kleindienst mi byl doporučen, znal jsem ho navíc i z jeho předchozího působení na ministerstvu kultury a o jeho minulosti jsem věděl. Nepovažuji to za žádný problém," říká Drahoš. A od spojování s kauzou Rath se distancuje i sám Kleindienst.

Vedle Kleindiensta jsou v týmu Karolina Brennerová, Jakub Holas a Markéta Ben Simhon. Brennerová v minulosti pracovala v Bruselu jako velvyslankyně Pardubického kraje, její prací bylo mimo jiné pomáhat kraji se získáváním dotací. Později ale kraj post zrušil kvůli vysokým nákladům. Brennerová totiž hejtmanství stála dva a půl milionu korun ročně.

Sám Drahoš říká, že nechce mít příliš velký tým. „Počítám celkem s maximálně 8 až 10 placenými, kmenovými lidmi. Pak také se spíše neformálním týmem poradců, expertů."

Na sběr podpisů chce využít hlavně služeb dobrovolníků, kteří se prý každý den hlásí.

Složený tým by měl mít do konce měsíce. „S přípravou na kampaň se mělo začít před rokem, ale to už je teď jedno. Ale myslím, že první květen je deadline, kdy se musí začít pracovat," dodává Martin Přikryl.

Marie Bastlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme