Vyzve Horáček v příštích volbách Zemana? Hudebník oznámí, jestli bude kandidovat

Zatímco ve Spojených státech budou znát novou hlavu státu už za týden, v Česku bude jasno až na jaře roku 2018. Přesto už se začínají objevovat první uchazeči o prezidentské křeslo. Ve čtvrtek oznámí, jestli půjde do boje o Hrad, textař Michal Horáček. Stal by se tak zatím hlavním vyzyvatelem prezidenta Miloše Zemana.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hudebník Michal Horáček | Foto: Filip Jandourek

Horáček nechtěl své rozhodnutí dopředu prozradit. Jestli půjde podruhé do boje o Hrad i Miloš Zeman, není ještě podle mluvčího Jiřího Ovčáčka jasné.

„Pan prezident není rozhodnut. Velice pečlivě zvažuje odpověď na tuto otázku a právě na počátku března, to znamená rok před vypršením mandátu, oznámí veřejně, předpokládám na tiskové konferenci, své rozhodnutí, zda bude kandidovat či nikoliv,“ upřesnil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Textař Michal Horáček ve čtvrtek oznámí, jestli bude bojovat o prezidentské křeslo. S kým vším by se o něj mohl utkat, shrnula Jana Čermáková

Předchůdce Zemana se zatím do boje o prezidentský post zapojit nechystá.

„Bývalý prezident Klaus o tom neuvažuje. Není to pro něj žádné téma,“ potvrdil Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

Kdyby se ale nakonec rozhodl jinak, podle ústavního právníka Jana Kudrny z Právnické fakulty Univerzity Karlovy by mu v tom nic nebránilo.

„Rozhodující je to, že ústava říká, že nikdo nemůže být prezidentem republiky více než dvakrát za sebou a prezident Klaus skončil svoje druhé funkční období v roce 2013,“ vysvětlil. „Ústavní podmínka je splněna, kandidovat může a eventuálně může být zvolen.“

Uchazeč o post prezidenta musí splňovat určité podmínky. „Je potřeba, aby byl nominovaný. K nominaci potřebuje buď dvacet podpisů poslanců, nebo deseti senátorů, eventuálně občana, který přinese petici s alespoň 50 tisíci podpisy oprávněných voličů, to znamená občanů České republiky starších 18 let,“ dodal Jan Kudrna.

Prezident Gott, Eben nebo Jágr?

Mezi těmi, kdo už kandidaturu na Hrad oznámili, jsou i méně známá jména. Například podnikatel Igor Sládek nebo lékař Marek Hilšer.

Zeman poprvé o kauze Brady: Herman je lhář, nenechám se vydírat

Číst článek

„Méně známí kandidáti mají tu situaci, kandidaturu mnohem složitější, jelikož obecně dostat se do povědomí voličů mají mnohem těžší, takže to mohou nahrazovat maximálně větší kampaní, respektive finančními prostředky. A i ty je mnohem těžší pro ně sehnat,“ upozornil politolog Kamil Švec z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

„Takže mnohem větší šanci mívají kandidáti, kteří jsou již známější, mají již něco za sebou a jsou i tou politikou, dejme tomu, nějak prověření,“ doplnil.

Na to, kdo má šanci uspět v příštích prezidentských volbách, se už vypisují i sázky. Vsadit se kromě Zemana nebo Horáčka dá například i na zpěváka Karla Gotta, moderátora Marka Ebena nebo hokejistu Jaromíra Jágra.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme