Za Babišovy výroky o Vrběticích zbrojaři odškodné nedostanou. Imex žádal po státu 15 milionů

Zbrojařská firma Imex Group nemá nárok na odškodné od státu v souvislosti s výroky místopředsedy vlády Andreje Babiše (ANO) po explozích ve vrbětických muničních skladech. Nepravomocně rozhodl soud. Zbrojaři zažalovali ministerstva obrany a vnitra za to, že neuhlídala důvěrné informace z vyšetřování, a Babiš je poté překroutil a zveřejnil. Podle Imexu to zásadně poškodilo pověst firmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněm ANO, Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

„Žaloba nemůže být úspěšná, neboť podle názoru soudu je předčasně podána,“ uvedla soudkyně Tereza Jachura-Maříková z Obvodního soudu pro Prahu 2. „V této fázi by soud v podstatě suploval orgány činné v trestním řízení, což mu nepřísluší,“ dodala. Naznačila také, že za podáním žaloby mohla být i snaha Imexu dostat se jejím prostřednictvím k informacím z policejních spisů.

Dva sklady ve Vrběticích na Zlínsku explodovaly v říjnu a v prosinci 2014, oba si pronajímala Imex Group. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Po druhé explozi řekl Babiš v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce, že firma Imex je velmi kontroverzní.

Ministr mimo jiné uvedl, že obdobným problémům jako ve Vrběticích čelil podnik i v Bulharsku a že Imex také vyvážel zbraně do Konga, pro které platí zbrojní embargo. Firma už tehdy reagovala tak, že Babiš lže. Nejprve podala trestní oznámení, poté i žalobu, v níž se po státu domáhá zadostiučinění 15 milionů korun.

Druhý sklad ve Vrběticích nevybuchl náhodou, myslí si Babiš

Číst článek

"Nelze přijmout tvrzení, že pan místopředseda vlády Babiš v televizi sdělil ty výroky jako soukromá osoba bez ohledu na svou funkci ve státě. Naopak je zcela zřejmé, že v pořadu byl přítomen jako člen vlády, a odpovědná je tak pouze a jenom Česká republika," uvedl právník Imexu Lukáš Matuška. Podle soudu je však třeba vyčkat na to, jak policie rozhodne o podaném trestním oznámení, protože až tehdy bude firma případně schopna přesně specifikovat, jak k údajnému nesprávnému úřednímu postupu státu došlo a kdo konkrétně jej způsobil.

Policie vrbětické exploze šetří jako úmyslné obecné ohrožení, v současné době stále ohledává epicentrum prvního výbuchu. Munice uskladněná v dalších skladech byla odvezena jinam. Ministr financí Babiš v televizi poukázal i na to, že v předvečer první exploze do skladu přišel šéf Imexu Petr Bernatík. Firma to potvrdila s tím, že návštěva nebyla ničím mimořádným - majitel přijel zkontrolovat materiál, který se měl vyvážet.

Kauza muniční sklad Vrbětice | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme