Za pančování vína pokuta až 50 milionů. Poslanci schválili novelu zákona o vinařství

Zabránit pančování vína při prodeji a omezit černý trh, to jsou hlavní cíle vládní novely vinařského zákona. Za falšování vína by měla hrozit pokuta až 50 milionů korun, teď je to maximálně 5 milionů. Novinka také zpřísňuje podmínky dovozu a prodeje sudového vína. To se nebude moct prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců a zakáže se prodej vína z automatů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

červené víno, sklenice vína, láhev vína | Foto: Fotobanka Pixabay

Změnit by se měla také pravidla pro prodej sudového vína. To už budou smět prodávat pouze výrobci nebo dovozci vína. Výrobcem ale bude také ten, kdo si nechá víno vyrobit.

Podle vlády si v případě machinace s vínem často zákazník kupuje produkt, který už v podstatě ani vínem není. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je také současná pětimilionová horní hranice pokut nedostatečná. Nepokryje zisky, které falšovatelé vína ze své činnosti mají.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novele vinařského zákona ve vysílání ČRo debatovali ministr zemědělství Marian Jurečka a prezident Svazu novinářů Tibor Nyitray

Podle nového předpisu budou muset vinotéky, které prodávají dovozové víno, používat znovu nenaplnitelné obaly, tzv. bag-in-boxy. Dovozci také budou muset státu nahlásit import vína. Poté bude muset víno zůstat deset dnů ve skladu, aby mohlo být zkontrolováno.

Pro prodejce navíc budou platit nová pravidla, vysvětlil ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL.

„Aby byla zaregistrována smlouva mezi výrobcem, příjemcem a prodejcem, a aby to bylo průkazné a dohledatelné. Poslanecká sněmovna dneska přijala návrh, který mimo jiné nad rámec tohoto říká, že víno, které se bude případně do České republiky dovážet, už v okamžiku, kdy cisterna přijíždí do České republiky, musí příjemce přesně do jednoho litru rozepsat, ve kterých vinotékách bude to sudové víno prodáváno, “ popsal.

Výhrady k zákonu mají ale opoziční občanští demokraté. Stáčené víno podle nich bude dražší a méně dostupné, uvedl poslanec a bývalý ministr zemědělství Petr Bendl z ODS.

„Zákon prošel jako matérie, která zcela zjevně a prokazatelně pomáhá velkým proti malým. Bude byrokratizovat všechno dění kolem vinařství, nezamezí přísun černého vína do České republiky, nezamezí pančování, pouze povede k tomu, že postihne prodejce vína a malé vinaře.“

bag-in-box balení | Foto: licence Public Domain (eng) KVDP

Novelu podpořili komunisté. Poslanec Pavel Kováčik si myslí, že by mohla omezit černý trh s vínem.

„Umožní to například tím, že je povinnost záklopky s českou vlaječkou. Zákazník se bude jasně orientovat, protože to naše víno je poznat na první pohled. Dává šanci omezit daňové úniky při dovozu vína, dává jasné povinnosti dovozcům, kteří musí deklarovat, kam dovezené víno šlo.“

Až 50 milionů pokuty za falšování vína? Novelu poslanci pustili do závěrečného čtení

Číst článek

Novela zákona o vinařství teď míří do Senátu. Svaz vinařů ji sice vítá, obchodníci s vínem si ale myslí, že v praxi nebude dobře fungovat.

Průměrná spotřeba vína v České republice činí 20 litrů na osobu. To je výrazně víc, než vyprodukují vinaři v České republice. Zbytek se musí dovážet. Z loňské sklizně vína by měli vinaři vyrobit 705 tisíc hektolitrů vína, tvrdí Svaz vinařů. To je asi jedna třetina celkové spotřeby v České republice.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme