Za porušení zákazu vstupu do lesa pokuta až 30 tisíc. Vláda schválila novelu mysliveckého zákona

Porušení zákazu vstupu do lesa by turisty nebo houbaře mohlo přijít draho, výprava do uzavřeného lesa se v budoucnu totiž nejspíš prodraží. Vláda schválila novelu mysliveckého zákona, podle které by pokuta za zakázaný vstup do honitby mohla vzrůst až na 30 000 Kč. Ztrojnásobit maximální možnou sankci navrhlo ministerstvo zemědělství. O schválení materiálu informoval na Twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Proti novele se zvedla kritika, pod petici proti změně zákona se podepsalo skoro 46 000 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stachy, Losenické údolí, hranice NP Šumava | Foto: Aktron, CC BY 3.0

Podle ministerstva zemědělství se bude maximální třicetitisícová sankce využívat jenom v nejzávažnějších případech. „Cílem novely zákona o myslivosti je především snížit škody, které páchá zvěř na zemědělských a lesních porostech,“ shrnul záměry změn ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL.

Divoká prasata na předměstí. Jsou chytrá, myslivce poznají a vyhnou se mu, tvrdí odborník

Číst článek

Cílem novely je snížit stavy přemnožených prasat a jelenů. Divoká prasata často žijí například v lánech kukuřice. Zemědělci, aby mohli žádat o náhradu škod způsobených zvířaty, budou muset pole zmenšovat. Myslivci by tak měli mít odstřel zvěře snazší.

Pod petici proti novele se podepsalo skoro 46 tisíc lidí. Autor petice a zemědělec Daniel Pitek ze Strany zelených říká, že novinka například neřeší vztah myslivců a majitelů pozemků. „Určitě není možné, aby tím, kdo rozhoduje o tom, jak bude myslivost v různých honitbách fungovat, nemůžou být uživatelé honiteb, ale musí do toho být mnohem více zapojeni vlastníci honebních pozemků. Musí mít rozhodující slovo,“ řekl Pitek.

Podle myslivců nejsou pokuty to nejdůležitější. Podle Lukáše Linharta z Českomoravské myslivecké se v minulosti moc nepoužívaly. „My zaznamenáváme zvýšený pohyb osob v přírodě, a proto z naší strany pokládáme za důležitou spíše informovanost veřejnosti o správném chování v honitbách,“ řekl k pokutám Linhart.

Podle Lesů České republiky jsou lidé k přírodě ohleduplnější než dřív, stále se ale řeší problém s nelegálními skládkami.

„Lesníci i odborné firmy každoročně z lesa uklízí komunální odpad. Máme desítky případů černých skládek s použitými pneumatikami, plasty z autovraků, starými televizemi či nábytkem. Vždycky záleží na osobní zodpovědnosti za vztah k životnímu prostředí. Zatím u nás bohužel není samozřejmostí jako v severní Evropě,“ říká Eva Jouklová z Lesů ČR.

Myslivci objednávají tuny krmiva pro strádající zvířata, tuhá zima si bere svou daň

Číst článek

Ministerstvo zemědělství chce novelou omezit přemnožení prasat a jelenů. Zemědělci budou muset mít na pozemcích maximálně 30 hektarů jedné plodiny, kde se může skrývat spárkatá zvěř. Pak budou muset mít pás, kde bude plodina, která usnadní lov této zvěře.

Myslivci budou zase muset dodržovat plán lovu. Jako důkaz by měli posílat veterinářům třeba takzvaná pírka - tedy ocásky z ulovených zvířat. Resort počítá s tím, že novelu zákonodárci stihnou schválit do podzimních sněmovních voleb.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme