Za problémy D8 mohou hlavně ekoteroristé, ne špatná volba trasy, míní Zeman

Prezident Miloš Zeman věří, že poslední úsek dálnice D8 se podaří otevřít ve slibovaném termínu 17. prosince. Z průtahů zprovoznění klíčové dálnice do Německa viní "ekoteroristy", kteří stavbu brzdili u soudů. Hlava státu to řekla Českému rozhlasu na závěr návštěvy Ústeckého kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Ústeckého kraje

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Ústeckého kraje | Foto: Jan Bachorík | Zdroj: Český rozhlas

Myslíte si, že se slavnostní otevření posledního úseku D8 uskuteční ve stanoveném termínu 17. prosince?
Pan ministr Ťok byl nedávno v Lánech a ujistil mě slovem muže, že dálnice bude otevřena a to nikoli na úkor kvality. Protože nepochybuji o tom, že pan ministr Ťok je muž, a že tedy jeho slovo platí, tak až do 17. prosince nemám důvod o jeho slovu pochybovat.

Otevření D8 v ohrožení? Propadá se, dělníci část odbagrovali. Nic zásadního, brání se silničáři

Číst článek

Teď s odstupem, v souvislosti s průtahy, myslíte si, že trasa dálnice byla vhodně zvolena?
Nejsem technik, který by měl rozhodovat o konkrétní trase. Hlavním problémem, proč se to 20 let neuskutečnilo, nebyla trasa sama o sobě, ale ekoteroristé, kteří sabotovali tuto výstavbu kvůli nesmyslným překážkám. A přitom jim vůbec nevadilo, že kamiony, kde jezdí, čoudí daleko více, než by čoudily na dálnici, dokonce tam bylo několik smrtelných nehod. Vidíte, že neustálé odvolávání se proti soudním rozhodnutím bylo hlavním faktorem, který zabránil včasnému dokončení této dálnice.

Vrátím se ještě k vaší aktuální návštěvě v Ústeckém kraji. Vy jste řekl, že stále si myslíte, že Ústí nad Labem je jedno z nejošklivějších krajských měst u nás. Jaká máte kritéria? Protože takhle jak to vypadá, tak můžeme mít dojem, že jenom přijedete autem do nějakého města a nemáte moc času si ho projít a prohlédnout.
Mám pětadvacetiletou praxi z projíždění jednotlivých měst, ať už třeba autem, nebo volebním autobusem v minulosti. A věřte mi, že ta praxe vám umožňuje velmi rychle u každého města a tím spíše u každé vesnice zjistit, kde se starosta o své město stará a kde ne. A je to dáno jednoduchým kritériem, kolik je tam zřícenin, nebo opuštěných a zanedbaných domů. Vy mně samozřejmě namítnete, že když ty domy patří někomu jinému než městu, tak že starosta nemůže nic dělat. Samozřejmě, že může.

Podle paragrafu 10 zákona o památkové péči, může v některých případech majitele pokutovat. Podle občanského zákoníku ten, kdo se nestará o svůj majetek a neprodá ho, tak může být tento majetek bez náhrady vyvlastněn a propadá státu. Nikoli obci ale státu. Jinými slovy existuje řada právních předpisů, které schopný starosta může použít, neschopný starosta je nepoužije.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme