Za úplatky lukrativní zakázky? Policie chce obžalovat dva lidi a jednu firmu v kauze České pošty

Policie navrhla obžalovat šéfa společnosti Alkom Security Václava Růžičku a také soukromého podnikatele Radko Haška z podplácení zaměstnanců České pošty. Podle detektivů nabízeli luxusní zájezdy a statisíce korun, aby si udrželi a také získali lukrativní zakázky České pošty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta (ilustrační foto)

Česká pošta (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Bylo krátce nad ránem, když si loni na podzim přišli detektivové z protimafiánského útvaru pro ředitele společnosti Alkom Security Václava Růžičku přímo k němu domů. Zabavili stohy dokumentů, a to nejen u něj doma, ale i v nedalekém zámku, kde vedl obchodní jednání. Vysoce postaveného manažera tehdy policisté obvinili z korupce. Teď chtějí případ dostat k soudu.

"Mohu potvrdit, že policie mi předložila návrh na podání obžaloby, který se týká dvou fyzických osob a jedné právnické osoby, přičemž všechny tyto osoby jsou stíhány pro zločin podplácení," říká dozorující státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství Zdeněk Matula.

Jak zjistil Radiožurnál, Růžičku detektivové viní z toho, že v roce 2011 nabídl dnes již bývalému manažerovi pošty Petru Zoubkovi milion korun. A to údajně za to, že mu přihraje zakázku na zabezpečení poštovních dep.

"V souvislosti s plánovanými investicemi a zakázkami České pošty, týkajícími se nových objektů České pošty a oblasti zabezpečení objektů dep, a to zejména v souvislosti se zakázkou rekonstrukce kolejové haly v Malešicích, nabídl Václav Růžička Petru Zoubkovi úplatek výměnou za to, že Petr Zoubek z titulu své funkce ředitele Sekce Bezpečnost České pošty doporučí, aby došlo k zabezpečení dep firmou ALKOM Security," píše se v policejním dokumentu, do kterého měli reportéři možnost nahlédnout.

"Chtěl výpalné"

Šéf Alkom Security ale striktně popřel, že by chtěl někoho uplatit. Přišel s verzí, že naopak Zoubek, tedy klíčový svědek v této kauze, po něm tehdy chtěl "výpalné". "Požadoval jsem dodržování smluv a odmítl jsem nátlak pana Zoubka na odvádění 'výpalného'," tvrdí Růžička.

Se Zoubkem má Růžička spory už několik let. V roce 2012 si Růžička stěžoval, že po něm prý Zoubek chtěl, aby firma Alkom spolupracovala s lobbistou Romanem Janouškem, pokud si chce udržet zakázky. Růžička kvůli tomu dokonce podával stížnost na ministerstvo vnitra, konkrétní důkazy ale chyběly. I proto policie, která případ prověřovala, celou kauzu odložila, protože se role Janouška neprokázala. Zoubek nechtěl ani policejní vyšetřování, ani spory s Růžičkou jakkoliv komentovat.

Policisté ÚOOZ obvinili dva podnikatele z podplácení zaměstnanců České pošty

Číst článek

"V současné době nejsem oprávněn se k tomu nějak vyjadřovat," říká Zoubek. O případu zatím nechtěl mluvit ani Roman Janoušek, jeho právník Vít Široký pouze vzkázal, že pan "Janoušek není ve stavu, kdy by byl schopen a ochoten komunikovat s novináři."

Kromě Růžičky policie obvinila i soukromého podnikatele Radko Haška. Ten měl prý loni v květnu nabízet v kavárně v centru Prahy manažerovi České pošty zájezdy do exotických zemí, třeba na Seychely, píšou policisté.

"Výměnou za to, že bude z titulu své funkce činit vše proto, aby se zakázky české pošty, ve kterých figurovala firma Alkom Security, nesoutěžily ve veřejné soutěži. A v případě, že dojde k zadávacímu řízení a on bude členem hodnoticí komise, která bude podané nabídky uchazečů posuzovat, učiní vše pro to, aby jako vítězný uchazeč byla vybrána společnost Alkom Security," stojí v policejním usnesení.

Česká pošta (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Hašek se o kauze vůbec nechtěl bavit. "Nebudu nic komentovat," odbyl žádost o osobní schůzku.

Konec spolupráce

Alkom skoro patnáct let obstarával bezpečnostní systémy pro státní poštu, letos ale spolupráce skončila. Růžička za policejním stíháním vidí snahu, aby dál nemohl pracovat pro poštu, která spadá pod ministerstvo vnitra.

"Naprosto nepodložené křivé obvinění od pracovníků České pošty, které má za cíl zakrýt vnitřní problémy některých vedoucích pracovníků na poště. Důvodem je mé nevyslyšení korupčních požadavků některých pracovníků pošty a odstranění firmy Alkom z pošty, protože nechce platit úplatky. Další důvody, proč jsem byl křivě obviněn, budou sděleny a doloženy v rámci probíhajícího řízení," tvrdí Růžička.

To ale mluvčí České pošty Matyáš Vitík odmítá a Růžičkovi vzkázal, ať předloží důkazy. "Je to jeho tvrzení, a jestli to říká, tak proto má nějaké důkazy, které bude schopen předložit," oponuje Vitík.

Zda kauza skončí u soudu, by měl dozorující státní zástupce Zdeněk Matula rozhodnout během dvou měsíců.

Markéta Chaloupská, Janek Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme