Zachránily Nejedlého na Hradě ruské peníze? Lukoil za něj zaplatil miliony, sám nedal nic

Martin Nejedlý zřejmě zůstal na Pražském hradě díky penězům z ruského ropného gigantu Lukoil. Česká pobočka spoluvlastněná Nejedlým je využila na splacení pokuty 32,6 milionu korun po prohraném sporu kolem prodeje leteckého oleje ze strategických zásob. Jejím uhrazením podmínil Zeman Nejedlého setrvání ve funkci jeho ekonomického poradce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Nejedlý prý z pokuty nezaplatil nic. | Foto: Fotobanka Profimedia

Informaci přinesl deník MF Dnes. Podle něj peníze na splacení milionové pokuty přišly z Ruska. Pokutu firmě Lukoil Aviation Czech potvrdil soud letos v dubnu. V květnu Nejedlý oznámil, že pokutu zaplatil v plné výši i s úroky z prodlení.

Podle zjištění MF Dnes firmě poslala peníze nizozemská pobočka vlastněná ruskou ropnou společností Lukoil.

Soud potvrdil pokutu pro Lukoil Aviation Czech, kde působí hradní poradce Nejedlý

Číst článek

Smlouvu s Lukoil Aviation Czech podepsala nizozemská pobočka 28. dubna, tedy den po vynesení rozsudku. A v ten samý den, kdy prezident Miloš Zeman splacením pokuty podmínil Nejedlého setrvání ve funkci jeho poradce pro ekonomiku.

Ze zprávy o likvidaci Lukoil Aviation dostupné v obchodním rejstříku vyplývá i to, že Nejedlý nezaplatil z pokuty vůbec nic, píše deník. Ve firmě přitom má čtyřicetiprocentní podíl.

Milionové pozdravy z Ruska

Před likvidací měla firma dluhy přesahující sto milionů. Ruský Lukoil do ní ve třech splátkách poslal okolo 180 milionů korun. Oslovení experti odhadují, že peníze mohly být použity právě na splacení vysokých dluhů firmy, dodává deník.

Pokuta se týkala nevrácení části leteckého paliva státu. Firma odebrala palivo za zhruba 276 milionů korun, zpět však vrátila jen necelou polovinu. Správa proto Lukoilu uložila smluvní pokutu, jenže firma ji odmítla zaplatit. Argumentovala třeba tím, že nárok je promlčený nebo že správě nevznikla žádná škoda.

Věc se pak dostala k soudu. Loni v červnu Obvodní soud pro Prahu 1 řekl, že Lukoil Aviation Czech musí státu zaplatit 27,5 milionu korun. 27. dubna sankci potvrdil i odvolací soud, který původní částku ještě navýšil o 257 tisíc korun.

ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme