Zákaz kouření může platit i v autech s dětmi. Návrh prošel zdravotnickým výborem

Kromě restaurací by se zákaz kouření mohl vztahovat i na auta s dětmi, rozhodli členové sněmovního výboru pro zdravotnictví při středečním projednávání protikuřáckého zákona. Schválili totiž pozměňovací návrh Rostislava Vyzuly z hnutí ANO, který změnu navrhuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouření. Ilustrační foto. | Foto: Fotobanka Pixabay

Vyzula rozšíření zákazu kouření zdůvodnil tím, že cigaretový dým může vážně ovlivnit vývoj dětí. „Děti jsou vůči toxickým látkám vnímavější. Koncentrace kouře je přitom v uzavřeném prostoru auta vysoká,“ řekl.


Za kouření v autě převážejícím děti by řidičům mohla hrozit pokuta.

Přestože pozměňovací návrh nešel proti zákonu, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD byl proti němu.

„Dohoda předsedů všech tří koaličních stran byla taková, že předložíme znovu ten návrh, jak ho schválila sněmovna. Pouze s výjimkou kuřáckých budek pana poslance Bendy - a v tomto znění ho podpoříme. Nicméně poslanci mají nezadatelné právo ještě nějaké změny udělat," sdělil Němeček.

ANO potopilo protikuřácký zákon, ČSSD i lidovci mluví o porušení koaliční smlouvy

Číst článek

Projednáváním neprošla většina návrhů Marka Bendy z ODS, který znovu navrhoval možnost zřizování kuřáren. Benda si po jednání stěžoval zejména na přístup ministerstva zdravotnictví, které odmítá jakékoliv změny.

„Ministerstvo se nad návrhy nezamýšlí a říká – my jsme proti, protože koalice se takhle dohodla. Což je lehce nedůstojné. Přesto se ukázalo, že výbor hlasuje podle svého svědomí a že návrhy, které jsou věcně správné, je schopen podpořit,“ dodal Benda.

Pokud protikuřácký zákon projde Parlamentem bez větších problémů, měl by začít platit na konci května příštího roku. Počítá přitom s absolutním zákazem kouření ve všech restauracích, rozšíří se i na nekryté části zastávek hromadné dopravy nebo zoologické zahrady. Elektronických cigaret se nakonec zákaz týkat nebude.

Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme