Závady na komínech způsobují až třetinu požárů. Vlastník je povinen se o něj starat

Loni během topné sezony hořelo více než 770 komínů, ukazují údaje Hasičského záchranného sboru. Většinu požárů způsobilo vznícení sazí. Nevyčištěný komín může za převážnou většinu požárů komínových těles. A to by lidé neměli podceňovat. Obzvlášť když si povšimneme, že podle informací hasičů jsou dvě třetiny úmrtí při požárech právě v domácnostech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihlavský kominík Jan Procházka | Foto: Olga Štrejbarová

Revizi komína je důležité nechat udělat už kvůli pojišťovně. Ta totiž v případě, že revize není, nemusí vůbec vyplatit pojištění. Například Generali uvádí, že její klienti ročně nahlásí přes 200 pojistných událostí, které souvisejí s požáry v domácnostech a budovách. Třicet procent případů přitom zavinila závada na topném systému, zejména komínu.

Kominíci varují před potulnými 'kolegy'. Využívají důvěřivosti lidí a vnucují předražené služby

Číst článek

Mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka říká, že pokud se v případech pojistného plnění zjistí, že komín či jiné spalinové cesty nebyly řádně udržované, a právě proto vznikla škoda, má pojišťovna právo plnění zkrátit nebo dokonce odmítnout.

Za zanedbaný komín hrozí pokuta

Odborné vyčištění komína běžně stojí několik stokorun. To je ve srovnání s hrozící škodou zanedbatelná částka.

Pro ilustraci: Jen Generali měla loni hlášené celkové škody z požárů na rodinných domech za 26 a půl miliardy korun. Kromě toho se může stát, že kontrola zjistí, že se majitel objektu o revizi spalinových cest nestaral a ten dostane pokutu. Ta může být u fyzických osob 10 tisíc korun a u právnických 100 tisíc korun.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme