Zeman odvolal velvyslance Borůvku. O místo přišel kvůli nevhodnému chování své manželky

Prezident Miloš Zeman odvolal velvyslance ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku Karla Borůvku. Ve čtvrtek odpoledne to oznámilo ministerstvo zahraničí. Borůvka už delší dobu kvůli nevhodnému chování své ženy čelil kritice.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Borůvka | Foto: Ministerstvo zahraničí ČR

Velvyslance ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) nedávno stáhl z Bernu do Prahy. Důvodem přitom byly právě veřejné útoky Borůvkovy ženy, která se na svém twitteru nevybíravě vyjadřovala o zaměstnancích ministerstva, novinářích či úřednících. Tento čtvrtek pak "na návrh vlády podepsal prezident Zeman odvolání Karla Borůvky z funkce velvyslance ve Švýcarsku," uvedlo ministerstvo zahraničí na twitteru.

„Sdílím názor, že manželka velvyslance nese odpovědnost za prestiž své země tam, kde působí. A pokud manželka dělá ostudu, pak ostudu dělá i velvyslanec," uvedl Miloš Zeman minulý týden v televizi Barrandov. Borůvka už dříve řekl Lidovým novinám, že komunikace jeho ženy, která je soukromou osobou, je jejím osobním právem.

Desítky urážek denně

Alena Borůvková útočila na sociální síti Twitter například na Zaorálka a další politiky, státní úředníky a novináře. Na Twitter psala i desítky hanlivých příspěvků denně, v některých případech jde o osobní a vulgární urážky. Ministr zahraničí kvůli tomu už v minulosti s Borůvkou opakovaně mluvil. Borůvka a jeho manželka jsou stejně jako Zaorálek členy ČSSD, Borůvková v minulosti neúspěšně kandidovala na místopředsednický post ve straně. Do loňského května sama působila v české diplomacii.

Borůvka byl nedávno ministerstvem zahraničí stažen na neupřesněnou dobu z Bernu. Do České republiky se musí vrátit do konce dubna, ačkoli standardní čtyřleté působení velvyslanců mu vyprší až v létě příštího roku.

"Je naprosto nepřípustné, aby někdo v podobné pozici dlouhodobě v mailech, SMS či na sociálních sítích útočil nejen na zaměstnance ministerstva, ale i na řadu dalších osob ve veřejném prostoru - novináře, úředníky," napsal k tomu tehdy Zaorálek na Twitteru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme