Zeman poprvé o kauze Brady: Herman je lhář, nenechám se vydírat

Prezident Zeman se poprvé vyjádřil ke kauze Brady. V rozhovoru z připravovaného čísla časopisu Týden označil ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL za lháře a řekl, že se nenechá vydírat Hermanovými příbuzenskými vztahy. Zastal se také vyjádření čtyř nejvyšších ústavních činitelů vůči Číně, které podle něj pouze potvrzovalo dlouhodobou politiku Česka. Okomentoval i dění z 28. října: „Mám pocit, že tento bojkot diskreditoval především ty, kteří k němu přistoupili. Protože státní svátek se nemá zneužívat.“

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman na slavnostní ceremonii předávání státních vyznamenání ve Vladislavském sále | Foto: ČTK

Miloš Zeman pro časopis uvedl, že lze „den protestu“ 28. října interpretovat dvěma způsoby. První z nich je, že lidé protestují proti nevyznamenání Bradyho. Prezident se však přiklání k druhé možnosti:

„Druhá interpretace je, že je to zahájení volební kampaně. Ať už parlamentní, nebo prezidentské. Protože protest organizoval předseda jedné parlamentní strany a moderoval ho jeden z prezidentských kandidátů," uvedl pro Týden.

Zeman zároveň zdůraznil, že vyznamenání Jiřího Bradyho je pro něj uzavřenou věcí, a přitom redaktorovi položil otázku, na kterou sám záhy odpověděl - proč předchozí dva prezidenti pana Bradyho nevyznamenali.

Na alternativní oslavy 28. října dorazily tisíce lidí. Měl jsem štěstí, že jsem nedostal medaili, řekl Brady

Číst článek

„Ta odpověď je jednoduchá: prezidenti mají udělovat státní vyznamenání lidem, kteří pracovali pro Českou republiku a její občany. Tečka," vysvětlil.

Vrátil se také ke schůzce na slovenské ambasádě, kde měl podle ministra kultury pohrozit, že Bradyho neocení, pokud se Herman s dalajlamou sejde. Prezident popřel, že by se něco takového kdy stalo. Argumentoval tím, že tvrzení ministra bylo vyvráceno třemi svědky.

„Nu, a jestliže byl tedy pan Herman třemi svědky usvědčen ze lži, tak je pod úroveň jeho výroky dále komentovat," prohlásil prezident v rozhovoru.

Zmiňovaní svědci však dříve uvedli, že rozhovor mezi prezidentem a ministrem neslyšeli nebo mu nevěnovali pozornost. Ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD pak řekl, že v době, kdy debatu sledoval, o udělování státních vyznamenání nebo Jiřím Bradym nic nepadlo. Nikdo tedy neřekl, že Daniel Herman lhal.

Ministr kultury v reakci řekl, že zná prezidentova slova jen z médií a neměl zatím možnost blíž se s nimi seznámit. Dál si ale trvá na svém:

Bradyho perný týden v Česku hodinu za hodinou: 8 ocenění, 2 demonstrace, 3 rozhovory

Číst článek

„Řekl jsem to od začátku a říkám teď to samé. Takhle se to stalo a na tom žádný výrok nic nezmění.“

Prezident v rozhovoru také zopakoval, že udělování státních vyznamenání je zcela v jeho kompetenci a dodal: „Já se nenechám vydírat žádnými příbuzenskými vztahy jakéhokoli člena vlády s potenciálním vyznamenaným."

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme