Zeman poprvé o kauze Brady: Herman je lhář, nenechám se vydírat

Prezident Zeman se poprvé vyjádřil ke kauze Brady. V rozhovoru v časopisu Týden označil ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL za lháře a řekl, že se nenechá vydírat Hermanovými příbuzenskými vztahy. Zastal se také vyjádření čtyř nejvyšších ústavních činitelů vůči Číně, které podle něj pouze potvrzovalo dlouhodobou politiku Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman na slavnostní ceremonii předávání státních vyznamenání ve Vladislavském sále | Zdroj: ČTK

Miloš Zeman také pro časopis okomentoval, dění z 28. října: „Mám pocit, že tento bojkot diskreditoval především ty, kteří k němu přistoupili. Protože státní svátek se nemá zneužívat.“

Podle něj lze „den protestu“ 28. října interpretovat dvěma způsoby. První z nich je, že lidé protestují proti nevyznamenání Bradyho. Prezident se však přiklání k druhé možnosti:

„Druhá interpretace je, že je to zahájení volební kampaně. Ať už parlamentní, nebo prezidentské. Protože protest organizoval předseda jedné parlamentní strany a moderoval ho jeden z prezidentských kandidátů," uvedl pro Týden.

Zeman zároveň zdůraznil, že vyznamenání Jiřího Bradyho je pro něj uzavřenou věcí, a přitom redaktorovi položil otázku, na kterou sám záhy odpověděl - proč předchozí dva prezidenti pana Bradyho nevyznamenali.

Na alternativní oslavy 28. října dorazily tisíce lidí. Měl jsem štěstí, že jsem nedostal medaili, řekl Brady

Číst článek

„Ta odpověď je jednoduchá: prezidenti mají udělovat státní vyznamenání lidem, kteří pracovali pro Českou republiku a její občany. Tečka," vysvětlil.

Vrátil se také ke schůzce na slovenské ambasádě, kde měl podle ministra kultury pohrozit, že Bradyho neocení, pokud se Herman s dalajlamou sejde. Prezident popřel, že by se něco takového kdy stalo. Argumentoval tím, že tvrzení ministra bylo vyvráceno třemi svědky.

„Nu, a jestliže byl tedy pan Herman třemi svědky usvědčen ze lži, tak je pod úroveň jeho výroky dále komentovat," prohlásil prezident v rozhovoru.

Zmiňovaní svědci však dříve uvedli, že rozhovor mezi prezidentem a ministrem neslyšeli nebo mu nevěnovali pozornost. Ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD pak řekl, že v době, kdy debatu sledoval, o udělování státních vyznamenání nebo Jiřím Bradym nic nepadlo. Nikdo tedy neřekl, že Daniel Herman lhal.

Ministr kultury v reakci řekl, že zná prezidentova slova jen z médií a neměl zatím možnost blíž se s nimi seznámit. Dál si ale trvá na svém:

Bradyho perný týden v Česku hodinu za hodinou: 8 ocenění, 2 demonstrace, 3 rozhovory

Číst článek

„Řekl jsem to od začátku a říkám teď to samé. Takhle se to stalo a na tom žádný výrok nic nezmění.“

Prezident v rozhovoru také zopakoval, že udělování státních vyznamenání je zcela v jeho kompetenci a dodal: „Já se nenechám vydírat žádnými příbuzenskými vztahy jakéhokoli člena vlády s potenciálním vyznamenaným."

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme