Zemřel kardinál Miloslav Vlk. Celý život bojoval za lidskou svobodu a toleranci

Ve věku 84 let zemřel v sobotu kardinál Miloslav Vlk. Na Facebooku a Twitteru to oznámil pražský arcibiskup Dominik Duka. Vlk trpěl rakovinou plic s metastázami do kostí. Většinu svého života bojoval s totalitním režimem, kvůli kterému se nemohl naplno věnovat kněžské činnosti. V roce 1991 byl jmenovaný arcibiskupem pražským a primasem českým. O tři roky později obdržel titul kardinála od papeže Jana Pavla II.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardinál Miloslav Vlk na archivním snímku z října 2015 | Foto: Fotobanka Profimedia

„Bože, přijmi duši svého pokorného služebníka, kardinála Miloslava Vlka, který po dnes po těžké nemoci dobojoval svůj celoživotní zápas za lidskou svobodu a toleranci. Mílo, budeš mi lidsky i duchovně chybět,“ napsal pražský arcibiskup Dominik Duka.

„Už v minulých dnech jsme věděli, že situace je vážná. Veškeré lékařské výsledky, které byly k dispozici, ukazovaly, že pan kardinál na tom není dobře a že odchod se blíží," řekl Antonín Randa, předseda občanského sdružení Cesta 121, které se o kardinála Vlka staralo.

„Všichni to prožíváme jako bolestnou věc, která nás zasáhla. Na druhou stranu v té bolesti se mísí i určitá radost z toho, jak pan kardinál to úžasně zvládl, jak byl klidný, pokorný a jak se těšil na setkání s Bohem,“ dodal Randa.

Zdravotní stav kardinála se začal zhoršovat na jaře minulého roku. Podle lékařů šlo o projevy degenerace opěrného aparátu. Lázeňské léčení, které kvůli tomu podstoupil, jeho stav ještě zhoršilo. Nejhorší byla bolest a otok levého ramene.

Pro církev i Česko udělal mnoho. Hospodin ho přijme s otevřenou náručí, shodují se osobnosti

Číst článek

Na Štědrý den, kdy měl sloužit mši ve farnosti Praha Vinoř, musel být hospitalizován. Bolesti ale neustávaly i přes veškerou terapeutickou péči.

Koncem ledna se veřejnost dozvěděla, že trpí rakovinou plic, která mu metastázovala do kostí. Lékaři mu ji sdělili po Novém roce. Vlk podstupoval chemoterapii v jedné z pražských nemocnic. Koncem ledna s kardinálem telefonicky hovořil papež František a ujistil ho, že se bude modlit za jeho zdraví.

Miloslav Vlk se narodil 17. května 1932 v jihočeské v Líšnici na Písecku. Jeho život prošel řadou zvratů. Na protest proti tehdejším poměrům šel k maturitě místo ve svazáckém stejnokroji v černém obleku s motýlkem.

Kardinál Miloslav Vlk na archivním snímku z května 2012 | Foto: ČTK

„Mohl jsem si to dovolit, protože jsem byl primus. Neměl jsem strach, že by se mi pomstili. Maturitu jsem udělal se samými jedničkami, ale oni tam napsali jen: prospěl a udělali kolem toho pěkně čáru, aby se tam nemohlo nic připsat,“ vzpomínal Vlk.

Začal proto pracovat ve slévárně. Na vysokou školu se mu podařilo dostat až po vojně. Studoval historii a archivnictví i teologii.

V roce 1968 byl vysvěcen na kněze. Jeho způsob kázání se ale nelíbil komunistickému vedení státu, proto od roku 1978 nesměl vykonávat kněžskou službu. Vlk pak sloužil mše tajně v malých skupinách věřících. Ač vzděláním historik, archivář a teolog, pracoval jako umývač výkladních skříní a archivář.

Kardinál Vlk má rakovinu plic. Jsem na správné cestě, odejít ‚tam‘ je to nejsprávnější řešení, řekl arcibiskup

Číst článek

V roce 1990 byl jmenován českobudějovickým biskupem a o rok poději pražským arcibiskupem a českým primasem. 26. listopadu 1994 ho papež Jan Pavel II. jmenoval kardinálem. V roce 2010 odešel z vedení církve kvůli překročení věkové hranice pro odchod do důchodu.

Vlk byl nositelem řady ocenění. V roce 2002 mu prezident Václav Havel propůjčil řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme