Zrušený verdikt nad Rathem: obhájci zahrnuli vrchní soudce novými návrhy

Obhájci v kauze Rath do poslední chvíle zásobovali Vrchní soud v Praze návrhy na doplnění dokazování. A v pondělí dosáhli svého – odvolací senát zrušil prvoinstanční rozsudek a vrátil případ středočeskému soudu. „Podávali jsme to v etapách,“ přiznal Zpravodajskému webu Českého rozhlasu Tomáš Sokol, obhájce manželů Kottových, kteří byli společně s exhejtmanem Davidem Rathem v prvním kole odsouzeni k mnohaletému vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath, soud

David Rath, soud | Foto: Filip Jandourek

Ještě před dvěma měsíci považoval senát vrchního soudu Rathův spis způsobilý k veřejnému projednání, a proto nařídil odvolací řízení na konec října. V pondělí už bylo všechno jinak. Ten samý senát najednou veřejné jednání zrušil. A nejen to. Zrušil i prvoinstanční verdikt. To vše za zavřenými dveřmi. Co se v mezidobí změnilo?

Nová čísla: Rath se v dědictví přetahuje o 20 milionů a tajemné konto z Lamanšského průlivu

Číst článek

Oficiálně mluvčí vrchní soudu Jan Fořt sdělil pouze tolik, že soudci narazili na procesní chyby (Více čtěte zde). A do doby, než vrchní soudci sepíší odůvodnění, nebude jisté, co na poslední chvíli znemožnilo veřejné projednání před vrchním soudem.

Kauza Rath v justičním soukolí
14. 5. 2012 Den D. Policisté od dopoledne fyzicky sledovali Ivanu Salačovou. Kott, Pancová i Drážďanský měli za zády sledku od rána. V půl druhé odpoledne přijel Drážďanský do firmy Fisa, kde od Salačové přijal část peněz na „provizi“. Poté společně Salačová s Drážďanským dorazili do kanceláře Pancové. Oba dva nesli krabici od vína. Rath večer přijel ve služebním Superbu k Pancové domů. O pár desítek minut později byl přistižen, jak si z domu odnášel krabici se sedmi miliony korun.
16. 5. 2012 Soud vyhověl státnímu zástupci a uvalil na Davida Ratha vazbu. Rath rezignoval na funkci středočeského hejtmana, poslanecký mandát si však ponechal.
5. 4. 2013 Státní zástupce Petr Jirát předal soudu osmaosmdesátistránkovou obžalobu Davida Ratha a spol. Ve stejný den nechal do soudní budovy přivézt spis. V tu dobu měl 103 svazků základního vyšetřovacího materiálu, dalších 10 beden od banánů zaplnily přílohy spisu.
7. 8. 2013 Den, kdy odstartoval u Krajského soudu v Praze veřejný soudní proces s Davidem Rathem a desítkou spoluobžalovaných.
8. 10. 2013 Policie nově obvinila devět lidí (mimo jiné znovu Ratha) a osm firem (mimo jiné i největší českou stavební firmu Metrostav) z přijetí úplatku, podplácení, poškození finančních zájmů Evropské unie a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.
13. 5. 2015 Státní zástupce ve své závěrečné řeči navrhl Davidu Rathovi nejméně devítiletý trest vězení a propadnutí veškerého majetku.
23. 7. 2015 David Rath si 1165 dní od svého zatčení vyslechl rozsudek. Nepravomocný. Okamžitě se totiž odvolal.
Prosinec 2015 Vrchní soud dostal Rathův spis.
22. 7. 2016 Byl oznámen termín odvolacího řízení, které se mělo konat 30. října 2016.
17. října. 2016 Vrchní soud zrušil odvolací jednání v kauze Rath.

Jak zjistil Zpravodajský web Českého rozhlasu, obhájci v minulých dnech doplňovali do odvolání nové a nové listiny. Nepřímo to potvrdil i Tomáš Sokol, jenž hají Petra Kotta a jeho manželku Kateřinu, Rathovi hlavní spojence v korupční kauze. „Jenom to naše odůvodnění odvolání mělo nějakých 150 stránek, možná i více. Taky jsme tam měli nějaké návrhy na doplnění a bylo tam toho hodně,“ uvedl nejprve Sokol.

„Brali jsme to po jednotlivých skutcích, bylo to asi na čtyři nebo pět etap. V některé etapě jsme v posledních dvou měsících určitě něco dodávali, ale co, to si nedovedu vybavit,“ popsal strategii obhajoby Sokol.

Co se stalo před 10 dny?

V kauze přitom vystupuje jedenáct obžalovaných a téměř všichni se proti odsuzujícímu rozsudku odvolali. Jestli postupné doplňování návrhů stálo za nečekaným obratem vrchního soudu, není jisté. Samotný mluvčí Fořt na to reagoval slovy: „To jsou spekulace, já to opravdu nevím.“

Přitom odvolací soud by mohl procesní chyby napravit i ve svém rozsudku. To ale neudělal. „Bylo to nařízeno zhruba před dvěma měsíci, před zhruba deseti dny došli k závěru, že to budou muset udělat v neveřejném jednání. Rozhodli rozsudek zrušit a vrátit Krajskému soudu k novému projednání. Víc o tom opravdu nevím,“ reagoval mluvčí Fořt.

Zpravodajský web Českého rozhlasu kontaktoval i Davida Ratha a jeho advokáta Adama Černého. Oba se odmítli vyjádřit s tím, že komentovat budou až písemné rozhodnutí. Z prvního dějství před krajským soudem je zřejmé, že se od počátku snažili zpochybnit hlavně odposlechy, které tvoří páteř vyšetřovacího spisu. V minulosti obhájci opakovaně namítali, že "zvukové sledování" povolovali nepříslušní státní zástupci a soudci. Ústavní soud ovšem už v prosinci 2012 odmítl Rathovu stížnost, v níž tvrdil, že odposlechy byly nasazeny nezákonně.

Vedle odposlechů ale Ratha a spol. – alespoň podle prvotního rozsudku – usvědčovaly i další důkazy: detektivové zatkli exhejtmana s krabicí, v níž si nesl 7 milionů. A v domě Kottových našli dalších třicet milionů korun. Nadto se přiznala obžalovaná stavařka Ivana Salačová, která do detailu popsala celý korupční mechanismus.

Radek Kedroň, Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme