10 dolarů za 150 mililitrů. Kambodža chce zarazit obchod s mateřským mlékem

Kambodža zakázala vývoz mateřského mléka. Reagovala tak na činnost americké firmy Ambrosia Labs. Ta platila ženám za jejich mléko, které pak prodávala pasterizované ve Spojených státech za v přepočtu bezmála 500 korun za 150 mililitrů. Kambodžské ženy ale dostávaly mnohem méně a podle UNICEF tak tato praxe zneužívala chudé matky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kojení | Foto: SINC

Americký server Vice News oslovil 50 žen, které firmě dodávaly mléko za plat 7 až 10 dolarů denně. Zákaznicemi byly americké matky, jež mají nedostatek vlastního mléka. Celý projekt zahájil mormonský misionář a firma se dušovala, že dohlíží na to, aby odsáté mléko nechybělo kambodžským kojencům.

Vláda ale uvedla, že Kambodža je sice chudá země a život je tam těžký, ale prý na tom není tak špatně, aby vyvážela mléko matek. Rozhodnutí uvítal také dětský fond OSN UNICEF, podle kterého šlo o vykořisťovatelský obchod. Lidské mléko, by se podle fondu stejně jako krev, nemělo komercializovat.

'Vracíme jim důstojnost'. Lékaři z MEDEVAC pomáhají lidem zapomenutým válkou a inspirují svět

Číst článek

„Ženy jsou placeny od mililitrů, takže je zde tlak, aby produkovaly a prodávaly své mléko. Když na věci dáte cenovku, vytváří to pobídku,“ vysvětlila pro BBC odbornice na lékařskou antropologii Aunchalee Palmquistová.

Společnost Ambrosia sídlící v americkém Utahu rozhodnutí zatím nijak nekomentovala, ale už dříve uvedla, že na svém podnikání nevidí nic špatného, protože motivuje kambodžské matky, aby pokračovaly v kojení, mohly si tak přivydělat a zároveň pomohly s nedostatkem mléka v USA.

Agentura AFP mluvila s několika ženami, které své mléko prodávaly. Ty prý se zákazem spokojené nejsou, protože je to připraví o výrazný příjem.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme