32 miliard pro Afghánistán. Evropská unie bude zemi podporovat po další 4 roky

Evropská unie bude na pomoc Afghánistánu posílat každoročně v přepočtu přes 32 miliard korun - a to až do roku 2020. Česká republika se na finanční pomoci bude podílet dvaceti miliony korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová a komisař pro rozšíření Johannes Hahn | Foto: flickr.com, European External Action Service - EEAS, CC BY-NC 2.0

Země je už řadu let zcela závislá na finanční pomoci ze zahraničí, která v současnosti pokrývá zhruba 80 procent jejího rozpočtu. Organizátoři dárcovské konference v Bruselu nyní plánují pro Afghánistán vybrat přes 330 miliard korun.

Nově schválený příspěvěk Evropské unie podle šéfky unijní diplomacie Federicy Mogheriniové nesouvisí s nedělní dohodou, podle které bude Kábul přijímat z Evropy odmítnuté žadatele o azyl.

Náměstek českého ministra zahraničí Václav Kolaja ale vidí mezi oběma dohodami jasnou spojitost. „Samozřejmě jsou obě věci propojené. Neřekl bych ale, že je tam nějaká striktní podmínka,“ uvedl při příchodu na konferenci Kolaja. Zároveň potvrdil, že Česko bude každoročně přispívat Afghánistánu 20 milionů korun.

Vláda o tom rozhodla už před prázdninami. Česko bude mít v asijské zemi i nadále své vojáky.

Afghánci jsou po Syřanech druzí nejčastější žadatelé o azyl v Evropské unii, většinou ale neuspějí. Afghánistán se dosud jejich přijímání bránil. Podle nové dohody zajistí unie cestu odmítnutých migrantů domů, vybaví je dokumenty a pomůže s jejich integrací.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme