Americká vláda obvinila Rusko z hackerských útoků na Demokratickou stranu a další cíle
Společné prohlášení ministerstva vnitřní bezpečnosti a ředitele zpravodajských služeb tvrdí, že nedávné kyberútoky na stranu Hillary Clintonové mohli posvětit jenom nejvýše postavení ruští úředníci.
Zpravodajská komunita v USA je přesvědčena, že nedávné kybernetické útoky na americké občany a instituce, včetně politických organizací USA, inspirovala ruská vláda. Stojí to ve společném prohlášení ministerstva vnitřní bezpečnosti a ředitele zpravodajských služeb Spojených států Jamese Clappera.
Ruští hackeři zaútočili na americké seznamy voličů. FBI varuje před manipulací
Číst článek
"Vzhledem k rozsahu těchto kroků jsme přesvědčeni, že jedině nejvýše postavení ruští činitelé mohli takové aktivity schválit," uvádí se v dokumentu, který vyšel v pátek.
Počátkem září vyšetřovatelé FBI oznámili, že hackeři v minulých měsících vykradli e-mailové schránky představitelů Demokratické strany. Z korespondence, kterou následně zveřejnil server WikiLeaks, vyplynulo, že vedení demokratů dávalo ve stranických primárkách přednost nynější kandidátce na prezidentku Hillary Clintonové před jejím soupeřem Berniem Sandersem. Odhalení vyvolalo v USA skandál.
Už v srpnu americká média uvedla, že terčem hackerského útoku se stali i republikáni. Útočníci podle médií umístili škodlivý software do počítačů pracovníků kampaně republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa.
Osmnáct amerických států koncem září požádalo federální ministerstvo vnitřní bezpečnosti o pomoc při zajištění volebních systémů proti kybernetickému útoku. Kromě FBI incident vyšetřovala i Národní agentura pro bezpečnost (NSA).
Bílý dům dosud Moskvu za hackerské útoky nekritizoval, i když z pokusů o ovlivnění amerických prezidentských voleb obvinila Rusko skupina vlivných amerických kongresmanů. Rusko se k žádným podobným aktivitám nehlásí a podíl na nich odmítá.