Americká vláda obvinila Rusko z hackerských útoků na Demokratickou stranu a další cíle

Společné prohlášení ministerstva vnitřní bezpečnosti a ředitele zpravodajských služeb tvrdí, že nedávné kyberútoky na stranu Hillary Clintonové mohli posvětit jenom nejvýše postavení ruští úředníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hacker, ilustrační foto | Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International

Zpravodajská komunita v USA je přesvědčena, že nedávné kybernetické útoky na americké občany a instituce, včetně politických organizací USA, inspirovala ruská vláda. Stojí to ve společném prohlášení ministerstva vnitřní bezpečnosti a ředitele zpravodajských služeb Spojených států Jamese Clappera.

Ruští hackeři zaútočili na americké seznamy voličů. FBI varuje před manipulací

Číst článek

"Vzhledem k rozsahu těchto kroků jsme přesvědčeni, že jedině nejvýše postavení ruští činitelé mohli takové aktivity schválit," uvádí se v dokumentu, který vyšel v pátek.

Počátkem září vyšetřovatelé FBI oznámili, že hackeři v minulých měsících vykradli e-mailové schránky představitelů Demokratické strany. Z korespondence, kterou následně zveřejnil server WikiLeaks, vyplynulo, že vedení demokratů dávalo ve stranických primárkách přednost nynější kandidátce na prezidentku Hillary Clintonové před jejím soupeřem Berniem Sandersem. Odhalení vyvolalo v USA skandál.

Už v srpnu americká média uvedla, že terčem hackerského útoku se stali i republikáni. Útočníci podle médií umístili škodlivý software do počítačů pracovníků kampaně republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa.

Osmnáct amerických států koncem září požádalo federální ministerstvo vnitřní bezpečnosti o pomoc při zajištění volebních systémů proti kybernetickému útoku. Kromě FBI incident vyšetřovala i Národní agentura pro bezpečnost (NSA).

Bílý dům dosud Moskvu za hackerské útoky nekritizoval, i když z pokusů o ovlivnění amerických prezidentských voleb obvinila Rusko skupina vlivných amerických kongresmanů. Rusko se k žádným podobným aktivitám nehlásí a podíl na nich odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme