Americký raketový štít nás ohrožuje, tvrdí Rusko a Čína. 'Připravujeme protiopatření'

Protiraketový štít umístěný v Evropě má podle ruského generála Poznichira jeho zemi ohrožovat, stejně tak Čínu. Obě velmoci už proto podnikly protiopatření, které zatím nespecifikovaly. USA i NATO obvinění odmítají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejméně dvě rakety odpálené z pásma Gazy směřující na Tel-Aviv byly ve středu sestřeleny izraelským obranným systémem | Foto: Reuters

Generál Viktor Poznichir z ruského generálního štábu obvinil americké ministerstvo obrany, že vyvíjí protiraketový štít, aby Spojené státy mohly zasadit případný jaderný úder jako první. Rusko proto bude spolupracovat s Čínou v úsilí odvrátit tuto hrozbu.

O jeho slovech s odvoláním na prohlášení ruského generálního štábu informovala řada světových médií, mimo jiné například americká televizní stanice Fox News.

„Protiraketový štít výrazně narušuje rovnováhu útočných zbraní, " řekl generál Poznichir. „To umožňuje plánování účinnějšího preventivního úderu. Ruští vojenští experti jsou proto přesvědčeni, že Spojené státy usilují o získání schopnosti beztrestně zasáhnout raketami kteroukoliv oblast na světě, včetně Ruska a Číny,“ dodal ruský generál na středeční bezpečnostní konferenci v Číně.

Washington podle něj počítá s tím, že zasadí první odzbrojující úder. Potom pomocí protiraketového štítu sestřelí všechny zbývající rakety nepřítele vyslané v rámci odvetného úderu. Rusko a Čína přijaly v reakci na americký protiraketový systém protiopatření, jejich povahu ale blíže nespecifikovaly.

Podle ruského generála ze sebe země hostící části amerického systému udělaly „rukojmí nevypočitatelných amerických činů“.

Vedení Severoatlantické aliance i Bílý dům na svou obranu zdůrazňují, že má systém sloužit obraně evropských států proti hrozbám z Blízkého východu nebo Severní Koreje, nikoliv proti Rusku.

ČRo Plus Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme