Americký sen pro některé přestal fungovat. Nespokojenost voliče radikalizuje, říká ekonom

O tom, že ve volbách rozhoduje ekonomika, mluvil už během prezidentské kampaně v 90. letech volební tým Billa Clintona. Jinak tomu není ani v současnosti, kdy o Bílý dům soupeří Hillary Clintonová s Donaldem Trumpem. Právě ten se stal mluvčím mnoha „zapomenutých" Američanů, kteří se často potýkají s tíživou ekonomickou situací.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozestup mezi voličskou podporou každého z kandidátů zůstává momentálně na úrovni 7 procent ve prospěch Hillary Clintonové

Rozestup mezi voličskou podporou každého z kandidátů zůstává momentálně na úrovni 7 procent ve prospěch Hillary Clintonové | Foto: Cesare Abbate | Zdroj: ČTK

„Najít si práci není nic lehkého," říká 20letá Ashley Hodgesová z Missouri. Stojíme na okraji jednoho rušných bulvárů na okraji města St. Louis, vysoká nezaměstnanost a chudoba tu válcují jakékoli optimistické vyhlídky do budoucna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká témata jsou pro americké voliče zásadní? To mapuje v předvolebním seriálu zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Nedat se udolat

Ashley se nedává udolat. Jak říká, má svůj sen o malém byznysu - ukazuje kus půdy, který by přicházel v úvahu pro její podnikatelský plán otevřít si malou komunitní zahradu, kde by se příjemné spojilo s užitečným.

Ashley by měla práci, sousedé čerstvé potraviny - v tuhle chvíli by smutně vyhlížející čtvrť s několika večerkami a podniky rychlého občerstvení mohla držet čestné místo v seznamu takzvaných potravinových pouští, kde se můžete utopit v přesmaženém oleji a nenarazit na jediné zdravé jídlo.

„Dobrou práci není možné získat bez vzdělání a na kvalitní školu řada lidí nemá peníze. Já chci jít studovat IT a podnikání, což vůbec není levná záležitost," říká Ashley.

O tři tisíce kilometrů dál na západ, v kalifornském Sacramentu, padesátník Michael Chavez shrnuje své čerstvé zkušenosti s živnostnickou praxí kavárníka. Dostal se k ní v podstatě náhodou.

Raketová základna či aktivnější politika v zahraničí. Co bude vítězství Clintonové nebo Trumpa znamenat pro Česko?

Číst článek

Nezahořknout bez práce

„20 let jsem pracoval v továrně, která vyráběla malá nákladní auta. Před šesti lety ji ale zavřeli a ocitl jsem se bez práce," vzpomíná Michael na neradostnou životní kapitolu. Vzal ji ale jako šanci k novému začátku, nezahořkl, vybojoval půjčku, zariskoval a otevřel si svůj vlastní podnik.

Zatímco jeho příběh budí opatrný optimismus, miliony dalších Američanů ventilují svou nespokojenost. Střední třída chudne a v předvolební kampani to dává hlasitě najevo.

„Velká část Američanů se v posledních 20 letech potýká se stagnací nebo poklesem mezd," říká Jacob Kirkegaard z washingtonského Petersonova institutu mezinárodní ekonomiky.

Konec amerického snu?

„Americký sen o tom, že díky tvrdé práci se vám bude dařit lépe, pro část společnosti přestal fungovat. Lidé mají pocit, že nemají přístup k prostředkům, které v Americe potřebujete k úspěchu. V USA je extrémně důležité vzdělání. Existují obrovské rozdíly v příjmech mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi a těmi, kdo nedokončí ani střední školu,“ vysvětluje ekonom a doplňuje:

Američan v Česku: Chybí nám inteligentní volba. Lidé nepřemýšlejí, vybírají stranu jako fotbalový tým

Číst článek

„Problém je ale to, že náklady na vzdělání dramaticky narostly. Pokud nejste ze zajištěné rodiny nebo nejste ochotní se zadlužit, vaše vyhlídky na studium jsou velmi omezené. Proto má mnoho lidí pocit, že je růst a úspěch americké ekonomiky úplně míjí." Kirkegaard zároveň varuje, že nespokojenost řadu voličů radikalizuje.

Za nejdůležitější kroky pro budoucího prezidenta Kirkegaard považuje zlepšení kvality a dostupnosti vzdělání a snížení rozdílů v příjmech.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme