Amerika je rozdělena. Trump je velká neznámá, Clintonová jistota, shodli se diskutéři v Českém rozhlase

Letošní volba prezidenta USA patří mezi nejtěžší. V debatě Českého rozhlasu Plus a Radiožurnálu se tam shodli diskutující z řad novinářů, ekonomů, politiků nebo kulturního života. Své argumenty obhajovali za účasti publika ve studiu S1 v Praze na Vinohradské 12 příznivci Donalda Trumpa i Hillary Clintonové.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veřejná debata Rozhlasu k volbám prezidenta USA, moderátor Petr Šimůnek

Veřejná debata Rozhlasu k volbám prezidenta USA, moderátor Petr Šimůnek | Foto: Český rozhlas Plus

Hned na začátku debaty se měli zúčastnění hosté vyjádřit, koho ze dvou kandidátů by v případné volbě podpořili. „Donald je ten nejlepší komik, který kdy byl v prezidentských volbách, ale i tak jsem volil Hillary,“ řekl jazzový hudebník Rudy Linka, který žije ve Spojených státech.

Lidé navíc prý nesledují zprávy, ale spíše sledují různé talk show nebo reality show, kde se zprávy dozví od komiků. „Donald Trump z obyčejných zpráv udělal komedii. I Jeba Bushe zesměšnil, když mu řekl, ať mlčí, protože nemá energii,“ připomněl Linka.

Pozvání přijali:
- Iva Pekárková, spisovatelka a bývalá newyorská taxikářka,
- Lenka Zlámalová, analytička serveru Echo24.cz,
- Tomio Okamura, předseda hnutí SPD, poslanec,
- Aleš Michl, ekonom a externí poradce ministra financí,
- Ivo Strejček, Institut Václava Klause, bývalý europoslanec ODS,
- Tomáš Klvaňa, novinář a komentátor,
- Rudy Linka, jazzový hudebník.

Důležitým tématem bylo hodnocení celé prezidentské kampaně. Ta vedla k rozdělení celé americké společnosti. „Průzkumy i reportáže ukazují, že je mnoho lidí, kteří nesnášejí ani jednu z těchto osob. Na druhou stranu ale volby nejsou tak polarizující jako v jiných zemích nebo minulých volbách,“ řekla analytička serveru Echo24.cz Lenka Zlámalová. „Ještě nikdy se nestalo, aby se lidé o volbách bavili tak jako letos,“ oponoval ji Linka.

Rozdělení Ameriky například podle novináře Tomáše Klvani kopíruje rozdělení mnoha jiných zemí. „Podobně je rozdělena i Česká republika. Na velká města, jakési západní oblasti, která spíše volí pravici a v roce 2016 volila Schwarzenberga, a naopak východní Čechy, Morava a malá města, kde se volí levice nebo Zeman.“

Kdo volí Trumpa, chce změnu

Donald Trump oslovil lidi, kteří byli po dlouhá desetileté zapomenuti. Bývalý europoslanec za ODS Ivo Strejček je označuje jako tzv. zapomenuté bílé, kteří chtějí změnu a touží zatřást systémem. „Cítí se ztraceni a podvedeni a myslí si, že Trump by mohl být varianta pro ně.“

S tím souhlasí i Klvaňa. Lidé si v Americe opravdu přejí změnu a chtějí hodit bombu do establishmentu. „Je to lék, který je horší než nemoc. Když máte doma problém s odpadovou rourou, není dobrý nápad projet kuchyní bagrem,“ přirovnává republikánského kandidáta.

Veřejná debata Rozhlasu k volbám prezidenta USA, Rudy Linka | Foto: Český rozhlas Plus

Oba kandidáti si při posledních televizních debatách ani nepodali ruce. Nebyla teda kampaň už za hranou? „Oba se velmi dobře znají, takže to dokazuje vyhrocenost a estetickou nechutnost kampaně. Svědčí to o USA stejně jako to, že oba systémy dokázaly vygenerovat pouze tyto osobnosti. To musí být krize stranické politiky ve Spojených státech,“ myslí si Zlámalová.

„Pořád se ale USA daří mnohem lépe než Eurozóně. Mají například nižší nezaměstnanost. Burziáni mají rádi status quo, protože ví, co mají čekat,“ připomněl ekonom Aleš Michl.

Boj o Bílý dům | Foto: Český rozhlas Plus

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme