Amnesty International se může vrátit do svého sídla v Moskvě. Podle úřadů došlo k nedopatření

Pobočka mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International se bude moci vrátit do svého sídla v Moskvě, které jí ve středu zavřel městský úřad pro správu státního majetku. Podle agentury Reuters o tom ve čtvrtek informoval předseda kremelské rady pro lidská práva Michail Fedotov poté, co o věci hovořil s prezidentem Vladimirem Putinen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskevské úřady zapečetily pobočku Amnesty International | Zdroj: Reuters

„Pronájem byl kompletně obnoven. Budou se moci do kanceláře vrátit v nejbližší budoucnosti. Putin o tom byl informován," sdělil Fedotov na dotaz agentury. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ještě ve středu novinářů řekl, že o problémech Amnesty International nic neví.

Regionální ředitel organizace pro Evropu John Dalhuisen po schůzce Fedotova s prezidentem Putinem informoval Reuters, že organizaci kontaktoval šéf ruského úřadu pro správu státního majetku Vladimir Jefimov, který řekl, že šlo o nedopatření. Zároveň pozval zástupce Amnesty International na pondělí ke schůzce. V pátek je v Rusku svátek.

Dalhuisen ve středu v reakci na uzavření moskevské kanceláře řekl, že tento krok může být součástí tvrdého postupu státních orgánů vůči občanským skupinám, které kritizují Kreml. Nicméně připustil, že může existovat i jiné vysvětlení.

Moskevský úřad pro správu státního majetku, od nějž si organizace kanceláře pronajala, svůj krok zdůvodnil tvrzením, že Amnesty International ignorovala opakované výzvy k vyrovnání nedoplatků nájemného.

Dalhuisen toto „vysvětlení" rozhodně odmítl. „Toto bizarní tvrzení jednoduše není pravdivé," uvedl podle Reuters. Řekl, že organizace vůbec nedostala žádná upozornění a kromě toho má dokumenty potvrzující, že nájemné bylo zaplacené, a to včetně října.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme