Antisemitismus v Německu. Přibývá slovních a fyzických útoků na Židy, píše Süddeutsche Zeitung

Počet projevů antisemitismu v Německu se podle listu Süddeutsche Zeitung ztrojnásobil. Zatímco v roce 2014 úřady zaznamenaly 691 případů slovních a fyzických útoků na Židy či jejich majetek, v roce 2015 to bylo už 2083 incidentů. Údaje vyplývají z analýz spolkového ministerstva spravedlnosti, které monitoruje projevy xenofobie a pravicového extremismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci německého hnutí Pegida | Foto: Reuters

„K nárůstu přispělo i to, že ministerstvo překlasifikovalo ničení náhrobků na židovských hřbitovech a žhářské útoky na synagogy na projevy antisemitismu,“ píše Süddeutsche Zeitung.

„Dosud je úřady považovaly za běžnou kriminální činnost bez rasového či jiného podtextu,“ dodává německý list. I tak je ale nárůst patrný. Bez této úpravy by bylo loni v Německu 1366 projevů antisemitismu.

Stále více francouzských Židů emigruje do Izraele. Může za to i sílící antisemitismus v západní Evropě

Číst článek

Celkově loni v Německu zaznamenali 24 600 kriminálních činů s xenofobními a rasistickými motivy. Německá policie šetřila asi 1005 útoků na uprchlická centra, z toho 92 pokusů o zapálení ubytoven. Případů používání nacistických symbolů, například svastik, bylo 13 576.

„Meziročně vzrostl počet těchto kauz bezmála o dvacet procent,“ uzavírá německý deník Süddeutsche Zeitung.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Rostislav Matulík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru