Běžní Arabové by v Bílém domě raději viděli Clintonovou. Jejich vládci ale často podporují Trumpa

Blízký východ s napětím sleduje volbu amerického prezidenta. V arabských zemích ale výsledek zajímá spíše tamní vládce, než obyčejné lidi. Tvrdí to alespoň egyptský politolog Mustafa Kámil Sajjid. Arabští vůdci mají podle něj se Spojenými státy komplikované vztahy. Pro mnohé je proto důležité, kdo zrovna v Bílém domě sedí. Arabské vlády navíc často zastávají názory, které jsou v rozporu s tamním veřejným míněním.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi hrobkami dávných sultánů dnes žije káhirská chudina

Mezi hrobkami dávných sultánů dnes žije káhirská chudina | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

"Egyptský prezident Sísí by uvítal vítězství Donalda Trumpa. Trumpovou prioritou je totiž boj proti terorizmu a v tom si s egyptskou hlavou státu notuje. Prezidentovi Sísímu také vyhovuje, že Donald Trump na rozdíl od Hillary Cintonové nemluví o lidských právech," Mustafa Kámil Sajjid, který přednáší na Káhirské univerzitě politologii.

Ke stoupencům Trumpova vítězství řadí i syrského prezidenta Bašára Asada. Může za to prý obdiv, který Trump vyjádřil politice Asadova ochránce, ruského prezidenta Vladimira Putina, a také návrhy demokratické kandidátky Hillary Clintonové na zavedení bezletové zóny nad Sýrií.

"Podporu Trumpovi jsem předpokládal i u vládců ropných monarchií. Republikánský kandidát totiž kritizuje jadernou dohodu s Íránem. A arabské země Zálivu považují Írán za své největší ohrožení," říká Sajjid. „Zjistil jsem ale, že vládci těchto zemí preferují Clintonovou. Donald Trump od nich totiž chce, aby Americe platily za vojenskou ochranu. A navíc podporuje zákon, který by americkým občanům umožnil žalovat Saúdskou Arábii a další arabské země za útoky 11. září 2001 v New Yorku," dodává.

Putin o volbách v USA: Trump je výrazný a talentovaný člověk

Číst článek

Podle Mustafy Kámila Sajjida se k Hillary Clintonové kloní celkově arabská veřejnost. Vadí jí totiž řeči Donalda Trumpa o zákazu vstupu muslimů do Spojených států. Běžní Arabové mají tendenci nerozlišovat mezi kandidáty, protože Amerika k nim bude tak jako tak nespravedlivá.

"O záměrech Spojených států panují mezi Araby pochyby. Pořád je tu velmi rozšířená myšlenka, že cílem Ameriky je rozdrobit arabský svět. A tím automaticky posílit Izrael. Já se pokouším veřejnost přesvědčovat, že o tom nejsou žádné důkazy," vysvětluje.

Spojené státy se podle něj naopak nebrání myšlence, že Sýrie zůstane ve svých původních hranicích. Postupný vznik kurdského státu je podle Sajjida spíš výsledkem vývoje na bojišti, než nějakého spikleneckého amerického plánu.

"Ani v případě vítězství Donalda Trumpa si nemyslím, že by se americké angažmá v oblasti Blízkém východě zvýšilo. Ve chvíli, kdy jeden z kandidátů usedne v Bílém domě, už totiž budou ty hlavní problémy vyřešené."

Sajjid upřesňuje, že má na mysli operace proti Mosulu a Rakce. Dosluhující prezident Barack Obama podle něj usiluje o to, aby obě ofenzivy skončily vítězstvím dřív, než opustí Bílý dům. Izrael si podle něj hlavu z amerických voleb dělat nemusí.

"Oba kandidáti zdůrazňují pokračování silných americko-izraelských vztahů, takže tohle je nerozděluje. Možná, že těsná většina Izraelců podporuje Trumpa pro jeho tvrdý postoj k Íránu a k terorizmu. Líbí se jim také jeho nápad přemístit americkou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma," tvrdí egyptský politolog. Nezmiňuje ale obavy, které mnozí Izraelci mají z Trumpových antisemitských stoupenců.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme