Bitva o Mosul pokračuje. Bojujte proti nepřátelům Boha, vyzval vůdce Islámského státu

Vůdce radikálů z Islámského státu abú Bakr Bagdádí vyzval k boji proti „nepřátelům Boha“. V první zvukové zprávě po zahájení irácké a kurdské ofenzívy na Mosul mluvil také o možném vítězství. O údajném zvukovém záznamu jeho slov informovala ve čtvrtek zpravodajská agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce teroristického hnutí Islámský stát Abú Bakr Bagdádí na archivním snímku z června 2014.

Vůdce teroristického hnutí Islámský stát Abú Bakr Bagdádí na archivním snímku z června 2014. | Zdroj: ČTK

Vůdce islámských radikálů abú Bakr Bagdádí vyzval sebevražedné atentátníky, aby „zničili města nevěřících".

„Toto (je) totální válka a velký džihád, který Islámský stát vede, jen zvyšuje naší pevnou víru a naše přesvědčení, že toto vše je předehrou k vítězství," prohlásil Bagdádí v záznamu, který podle Reuters ve čtvrtek umístili jeho stoupenci na internetu.

Bagdádí vyzval obyvatel provincie Ninive, jejímž správním centrem je Mosul, aby bojovali proti „nepřátelům Boha“. Sebevražedné útočníky vyzval, aby „změnili noc nevěřících v den, obrátili jejich zemi v spoušť a nechali jejich krev téct jako řeku“.

Islámský stát doplňuje řady svých bojovníků nezletilými chlapci. V Mosulu už jich padlo na 300

Číst článek

Podle kurdských zdrojů se Bagdádí skrývá stále v Mosulu. Šéf teroristů se v roce 2014 prohlásil chalífem území, které takzvaný Islámský stát obsadil na severu Iráku a Sýrie. V případě Bagdádího smrti bude podle iráckých zdrojů IS nucen hledat jeho následníka, který ale nebude mít autoritu, jakou měl Bagdádí.

Podle náčelníka generálního štábu armády iráckého autonomního Kurdistánu Fuáda Husajna se vůdce IS už devět měsíců skrývá a je závislý na velitelích, kteří bojují v Mosulu a v Tall Afaru. Členové teroristické organizace budou Bagdádího bránit až do konce, což zřejmě boje v Mosulu prodlouží, řekl ve středu Husajn listu The Independent.

Bitva o město Mosul na severu Iráku

Boj o Mosul, který takzvaný Islámský stát ovládá dva roky, pokračuje. Irácké jednotky pronikly v úterý ráno do východní části Mosulu a vůbec poprvé se tak dostali přímo do města.

Postup vojáků v boji proti radikálům ale ztěžuje špatná viditelnost. V oblasti je kvůli mrakům snížená viditelnost, což ovlivnilo zejména operace letadel a bezpilotních letounů, která jsou pro ofenzivu klíčová. Informoval o tom irácký generál Hajdar Fázil.

V další fázi bojů čeká armádu postup jednotlivými ulicemi, kde bude nejspíš nastraženo množství výbušnin, a boj dům od domu. Zároveň se budou chtít vyhnout obětem z řad civilistů, kterých ve městě stále žije přes milion.

Ofenziva u Mosulu, která začala 17. října, je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílí se na ní přes 25 tisíc iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic. Ze vzduchu je podporují letouny koalice v čele se Spojenými státy. Operace nejspíš potrvá týdny, možná i měsíce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme