Böhmermann opět zkritizoval dění v Turecku, odsoudil útisk tamních médií a opozice

Německý satirik Jan Böhmermann, kterému hrozil soud za urážku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, kritizoval podmínky, kterým čelí turečtí novináři a příznivci opozice. Jak řekl, ve srovnání s tím bylo jeho vyšetřování, které německá prokuratura v úterý zastavila, smutným vtipem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý satirik Jan Böhmermann | Foto: Franz Richter, Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Své první vyjádření od odložení případu pojal tento pětatřicetiletý muž s nadhledem, jak je jeho zvykem. V sedmiminutovém videu nejprve poděkoval státnímu zastupitelství, že si dalo tu práci a zhlédlo celý pořad Neo Magazin Royale z 31. března letošního roku, v němž se Böhmermann do Erdogana pustil. „Nám u ZDFneo se hodí každý pozorný divák,“ poznamenal.

Právě z veřejnoprávní televize ZDF, která vysílá jeho pořad, si satirik také utahoval, když prohlásil, že je velmi důležité mít za sebou silnou, sebevědomou a nezávislou televizi. Narážel tím na to, že ZDF v první reakci na kontroverze, které jeho vystoupení vyvolalo, část jeho pořadu vystřihla z archivu.

Vedle vtípků se ale Böhmermann vyjádřil i k vážnějším otázkám. „Ve srovnání s tím, co musí kritičtí novináři, satirici nebo opoziční politici tehdy i dnes přestát, je celé tohle divadlo kolem aféry Böhmermann velký smutný vtip,“ podotkl.

„Zatímco se díváte na tohle video, sedí v Turecku lidé ve vazbě bez šance na spravedlivý proces, musejí odevzdat cestovní pas, nesmějí opustit zemi, ztrácejí práci, protože se kriticky zabývali svou zemí, veřejně nebo v příliš širokém okruhu lidí zastávali jiný názor, než je dovoleno,“ uvedl také Böhmermann.

Satirik způsobil v březnu poprask svou básní, která obsahovala řadu vulgarismů a líčila tureckého prezidenta Erdogana jako člověka, který porušuje lidská práva, ale také provozuje sex se zvířaty či sleduje dětské porno. Německý komik básní reagoval mimo jiné na případy porušování svobody slova a tisku v Turecku.

Erdogan, který v Turecku po neúspěšném státním převratu nechal zavřít řadu médií, požadoval Böhmermannovo potrestání a podal na něj trestní oznámení pro hanobení zahraniční hlavy státu.

Vysmál se Erdoganovi, teď si může oddechnout. Německá prokuratura přestala stíhat satirika

Číst článek

Souhlas k trestnímu stíhání satirika dala německá vláda, která tak vyhověla žádosti Turecka. Na kancléřku Angelu Merkelovou se následně kvůli tomu snesla vlna kritiky. Kabinet ale argumentoval tím, že v právním státě má o porušení zákona rozhodovat státní zastupitelství a soud, nikoli vláda.

Mohučský úřad státního návladního nakonec trestní stíhání zastavil. Jeho rozhodnutí ale ještě neznamená konec justiční dohry satirické básně. Böhmermannův umělecký počin totiž ještě bude předmětem občanskoprávního řízení, které začne 2. listopadu před zemským soudem v Hamburku.

Erdogan se domáhá, aby celý text posměšného dílka byl zakázán. Hamburský soud v květnu předběžným opatřením satirikovi prozatím zakázal veřejně opakovat velké části básně.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Foto: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme