Chorvatsko 0:0 Brazílie

Brexitu se už nedá zabránit i kdyby parlament zablokoval aktivaci článku Lisabonské smlouvy, tvrdí britská vláda

Ministr pro odchod země z Evropské unie David Davis slíbil v Dolní sněmovně dodržení časového rámce brexitu. Je přesvědčený o tom, že londýnská vláda je v právu a nakonec i zvrátí soudní rozhodnutí ohledně aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy. Davis zároveň obvinil některé poslance, že mají v úmyslu brexit zmařit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr pro brexit David Davis prý má jen polovinu ze 250 expertů | Foto: Robert Sharp, Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0

Ministr také zákonodárcům řekl, že bodem, ze kterého už není návratu, není aktivace článku 50, nýbrž samotné britské referendum z 23. června.

Vláda prý nakonec prosadí jeho výsledek, parlament ale podle Davise bude mít dostatek příležitostí, jak proces odchodu z Evropské unie kontrolovat. Ministr pro brexit poslancům slíbil co možná nejvyšší transparentnost a otevřenost, co se týče britské vyjednávací pozice.

Brexit by neměl ohrožovat svobodný pohyb po Evropě, říká Hollande

Číst článek

Stínový ministr pro brexit Keir Starmer Davise obvinil z mlžení ohledně situace, kdy by Nejvyšší soud v prosinci potvrdil, že aktivace čl. 50 přísluší parlamentu.

Starmer nicméně také uvedl, že Labour Party zahájení odchodu z EU nebude blokovat. Ne všichni jeho straničtí kolegové se ale hodlají tímto stanoviskem řídit.

Jiří Hošek, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme