Británie čelí kolektivní žalobě kvůli krutostem během koloniální nadvlády v Keni

Londýnský Vrchní soud začne projednávat kolektivní žalobu skupiny 40 000 Keňanů na Británii. Keňané tvrdí, že byli během povstání Mau Mau v 50. letech minulého století oběťmi mučení, znásilňování a nucené práce. V podobném případě před třemi roky už Spojené království přiznalo skupině Keňanů odškodné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zhruba 40.000 Keňanů žaluje Britániií za mučení, znásilňování a nucené práce.

Zhruba 40.000 Keňanů žaluje Britániií za mučení, znásilňování a nucené práce. | Zdroj: Reuters

Před třemi lety vyplatila Británie asi pěti tisícovkám Keňanů skoro 20 milionů liber a tehdejší šéf diplomacie William Hague tvrdil, že tím žaloby kolem povstání Mau Mau končí. Jenže skupina právních firem shromáždila podklady týkající se dalších 40 000 Keňanů, kteří měli utrpět závažnou újmu během britského stahování z východní Afriky.

Během osmi let po vyhlášení výjimečného stavu v roce 1952 bylo v Keni zabito nebo zraněno na 90 000 osob. Nový případ je sice kolektivní žalobou, ale vrchní soud vyslechne 27 jednotlivých případů údajného mučení, neoprávněného zatčení nebo znásilnění.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme