Britská premiérka bojuje za brexit. Požádá parlament o souhlas s aktivací článku 50

Britská vláda předloží parlamentu ke schválení návrh zákona týkající se aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy. Spojené království tím oficiálně zahájí jednání o odchodu z Evropské unie. Premiérka Theresa Mayová uznala porážku u londýnského vrchního soudu, který ve čtvrtek rozhodl, že vláda v tomto případě potřebuje souhlas parlamentu. Kabinet se ale chce proti rozsudku odvolat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová | Foto: Reuters

Ministr zahraničního obchodu Liam Fox přiznal, že vládu verdikt soudu zklamal. Nadále je ale podle něj odhodlaná respektovat a prosadit výsledek referenda.

Také politici, kteří si nepřáli odchod Británie z EU, uznávají, že se na brexitu jako takovém nejspíš nic nezmění.

Brexit musí odsouhlasit i parlament, rozhodl britský soud. Vláda se chce odvolat

Číst článek

Formální předložení zákona ale umožní poslancům plnou debatu o britské vyjednávací pozici a cílech vlády pro rozhovory se zbytkem unie. Právě to chtěla premiérka Mayová držet pod pokličkou.

Po nálezu vrchního soudu je podle expertů méně pravděpodobná varianta takzvaného tvrdého brexitu. Odchod Británie z EU by tak nedoprovázelo opuštění jednotného evropského trhu ani regulace volného pohybu osob.

Analytici Deutsche Bank svým klientům podle agentury Reuters vzkázali, že by v příštím roce mohla Británie zažít předčasné parlamentní volby.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme