Britská premiérka chce kvůli brexitu předčasné volby, opozice není proti

Velkou Británii s největší pravděpodobností čekají začátkem června předčasné volby. Oznámila to premiérka Theresa Mayová, podle níž by hlasování mělo proběhnout 8. června. Šéfka vlády svůj krok na mimořádném tiskovém brífinku zdůvodnila tím, že chce mít jasný mandát při jednáních o podmínkách vystoupení Británie z Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn (Aktualizováno: 12:34 18. 4. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová

„Právě jsem předsedala jednání vlády, na kterém jsme souhlasili s tím, že by vláda měla na 8. června vyhlásit volby," řekla premiérka Mayová před Downing Street 10.

„Naše rozdělení oslabuje naši pozici před začátkem jednání o brexitu.“

Theresa Mayová (britská premiérka)

Šéfka vlády svůj krok na mimořádném tiskovém brífinku zdůvodnila tím, že chce mít jasný mandát při jednáních o podmínkách vystoupení Británie z Evropské unie.

„V tomto okamžiku mimořádného národního významu, by politická scéna ve Westminsteru měla být jednotná. Jenže místo toho tady panuje rozdělení. Celá země se přitom sjednocuje, ale politici nikoli. V minulých týdnech třeba Labour Party pohrozila, že bude hlasovat proti závěrečné dohodě, kterou dojednáme s Evropskou unií," uvedla Mayová.

Premiérka s vyhlášením předčasných voleb prý velmi váhala a její tým tuto variantu v posledních týdnech a měsících vytrvale odmítal. V projevu Mayová označila volby za nezbytnost, protože zmiňovaná nejednostnost prý Británii škodí před nadcházejícím začátkem oficiálních jednání o brexitu.

Britský parlament

Dolní komora britského parlamentu má 650 členů, kteří jsou voleni v jednomandátových obvodech většinovým systémem. Mandát získává kandidát, který má v obvodu nejvíc hlasů. S předčasnými volbami musí souhlasit dvě třetiny poslanců.

S předčasnými volbami musí souhlasit dvě třetiny dolní komory britského parlamentu. Labouristická opozice už oznámila, že je na volby připravena.

„Vítám rozhodnutí premiérky dát Britům šanci zvolit si vládu, pro kterou budou zájmy většiny na prvním místě," okomentoval projev Mayové šéf labouristů Jeremy Corbyn.

Na prohlášení Mayové reagovala i skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. „Toryové vidí šanci na posunutí Spojeného království doprava, prosadit tvrdý brexit a zavést hlubší škrty. Postavme se za Skotsko," uvedla.

Britská libra se po avízu na projev premiérky Mayové propadla, po samotném ohlášení předčasných voleb pak vůči dolaru znovu posílila.

Downing Street původně tvrdila, že volby před rokem 2020 neproběhnou. To nebylo jediné překvapení, britská premiérka začala mluvit deset minut před plánovaným začátkem tiskové konference.

„Vítám rozhodnutí premiérky dát Britům šanci zvolit si vládu, pro kterou budou zájmy většiny na prvním místě.“

Jeremy Corbyn (šéf Labouristů)

O plánu na předčasné volby podle novinářky BBC Laury Kuenssbergové prý nevěděli ani někteří členové kabinetu.

Premiérka už o záměru vyhlásit volby informovala předsedu Evropské rady Donalda Tuska. Ten na twitteru napsal, že to byl „dobrý rozhovor". Dodal ještě, že se zdá, jako kdyby brexit režíroval známý filmový režisér Hitchcock: „Nejdřív otřes, a pak růst napětí."

Mayová se úřadu ujala loni v červenci poté, co její předchůdce David Cameron odstoupil v reakci na referendum, v němž se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie. Podle aktuálních průzkumů mají vládní konzervativci před labouristy náskok 21 %.

Současná většina hlasů konzervativců v Dolní sněmovně je velmi křehká a Theresa Mayová cítí šanci, jak ji velmi podstatně zvětšit. Podpora její strany se podle průzkumů pohybuje kolem 45 procent, Labouristy by volilo zhruba 25 procent dotázaných, Liberální demokraty a stranu UKIP shodně 11 procent.

 

Filip Harzer, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme