Chorvatsko 0:0 Brazílie

Britská vláda netuší, jak opustit EU, naznačuje uniklý dokument

Britský deník The Times se dostal k dokumentu, ze kterého údajně vyplývá, že vláda Theresy Mayové nemá plán na to, jak opustit Evropskou unii. Vzhledem ke sporům ve vládě se podle něj nemusí kabinet dalšího půl roku shodnout na vyjednávací strategii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Konkrétní podobu dokumentu nazvaného „Brexit Update“ viděli v úterý ráno pouze novináři z The Times a BBC. Podle nich britská vláda v současnosti pracuje zhruba na 500 projektech, které s brexitem souvisí, a může na ně potřebovat dalších 30 tisíc zaměstnanců.

Podle reportéra BBC Chrisa Masona obeznámeného s dokumentem, uniklá zpráva ukazuje „jak složitý, nepříjemný a náročný bude Brexit“.

Musí odchod Británie z EU odsouhlasit parlament? Definitivně jasno bude v lednu

Číst článek

Podle BBC specifikuje dokument problémy mezi jednotlivými členy vlády a charakterizuje postoj premiérky Mayové k vyjednáváním jako do budoucna pravděpodobně neudržitelný. Zatímco jednotlivá ministerstva se připravují na nejhorší možné scénáře, celkový plán brexitu prý neexistuje. Vláda zároveň údajně nemá dostatek zaměstnanců na to, aby dokázala odchod z EU zařídit rychle.

Jedním z rizik, které dokument zmiňuje, jsou velké podniky, které podle zprávy mohou brzy začat vládě vyhrožovat, aby se jim povedlo udržet pracovní místa a investice.

Samotná vláda se už proti dokumentu ohradila. „Tohle není vládní zpráva a prohlášení v ní neuznáváme,“ řekl v úterý mluvčí kanceláře Theresy Mayové. Podle něj se kabinet v současnosti soustředí na to, aby byl brexit úspěchem.

Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme