Britský nejvyšší soud řeší brexit, verdikt se očekává začátkem příštího roku

Použití exekutivních pravomocí ohledně zahájení procesu brexitu není podle právníků londýnské vlády popřením suverenity parlamentu. Kabinet Theresy Mayové se u nejvyššího soudu snaží zvrátit verdikt vrchního soudu, podle něhož sama premiérka nemůže aktivovat článek padesát Lisabonské smlouvy. Nejvyšší soud potvrdil, že nebude řešit politické otázky týkající se brexitu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpůrci brexitu v Londýně

Odpůrci brexitu v Londýně | Foto: flickr.com, CC BY-NC 2.0, Alex White

Projednávání případu je veřejné a má skončit ve čtvrtek. Verdikt je očekáván počátkem nadcházejícího roku. Podle místních komentářů se jedná o jednu z nejvýznamnějších ústavních kauz posledních mnoha let.

Předseda nejvyššího soudu lord Neuberger se všech zúčastněných stran zeptal, jestli jim vadí někdo z jedenácti členů soudního orgánu, a vyslechl zápornou odpověď.

Reagoval tak na články bulvárních médií, která podsouvala některým soudcům podjatost. Jeden z právníků vládního týmu James Eadie seznámil soud s některými případy z minulosti, kdy kabinet použil tzv. Royal Prerogative, tedy exekutivní pravomoc vyřešit některé záležitosti bez zapojení parlamentu.

Vrchní soud počátkem listopadu rozhodl, že proces takzvaného brexitu nemůže z ústavních důvodů začít bez souhlasu parlamentu. Vláda je naopak přesvědčena, že má pro takový krok mandát daný referendem, v němž se koncem června Britové vyslovili pro odchod z EU a jehož výsledek by měli všichni respektovat.

Brexit musí odsouhlasit i parlament, rozhodl britský soud. Vláda se chce odvolat

Číst článek

Podle médií je nepravděpodobné, že by zákonodárný sbor, přestože většina jeho členů byla pro setrvání v EU, šel proti výsledku referenda.

Co bude v případě zamítnutí

Případné zamítnutí vládního odvolání a následné projednávání brexitu v parlamentu ale může zdržet březnový termín oficiálního zahájení odchodu, který stanovila premiérka Theresa Mayová. Také může vyvolat spory o podmínky, za jakých má odchod probíhat.

Mluvčí premiérky Mayové po listopadovém rozsudku vrchního soudu uvedla, že všechny nezbytné přípravy k aktivaci článku padesát lisabonské smlouvy o fungování EU, který se týká odchodu ze společenství, budou i přes soudní rozhodnutí pokračovat.

Pro případ, že jedenáct členů nejvyššího soudu zamítne odvolání, vláda připravila návrh zákona, kterým by rychle požádala parlament, aby jí dovolil aktivovat článek padesát v plánovaném termínu, uvedla stanice BBC.

Jiří Hošek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme