Brusel žaluje Polsko, chce zastavit mýcení Bělověžského pralesa

Evropská komise žaluje Polsko u Soudní dvora Evropské unie kvůli kácení v chráněném Bělověžském pralese, informovalo o tom polské rádio RMF24.

Brusel/Varšava (Aktualizováno: 12:20 13. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polská vláda je kritizována za kácení v UNESCEM chráněném Bělověžském pralese

Polská vláda je kritizována za kácení v UNESCEM chráněném Bělověžském pralese | Zdroj: Reuters

Komise žádá, aby soud předběžným opatřením kácení v pralese zastavil.

Podle rádia chce komise zabránit nezvratným škodám. „Evropská komise má k dispozici satelitní snímky, na kterých jsou vidět obrovské škody,“ citovalo rádio RMF24 jednoho z úředníků Evropské komise.

Nelze se odvolat

Evropský soudní dvůr by měl o opatření rozhodnout v řádu několika týdnů, nejpozději v září. Podle rádia je velmi pravděpodobné, že se soud přikloní na stranu komise.

Polsko by pak muselo rozhodnutí o předběžném opatření respektovat, odvolat se nelze. Mýcení lesa by se muselo zastavit pod hrozbou vysoké pokuty.

Samotný spor o kácení v pralese, který je chráněný organizací UNESCO, by se mohl dočkat rozsudku zhruba za dva roky.

Začátkem července vyzvalo polskou vládu k ukončení kácení v pralese UNESCO. Organizace uvedla, že pokud polská vláda okamžitě mýcení nezastaví, může být prales zařazen na seznam světového dědictví v ohrožení.

Takový seznam zahrnuje přírodní a kulturní památky, kterým hrozí akutní nebezpečí zániku. Je na něm například válkou zdecimovaná syrská Palmýra nebo deštné pralesy Atsinanana na Madagaskaru.

Antipolská propaganda

Polská vláda schválila kácení letos v květnu. Prastaré stromy napadené lýkožroutem podle resortu životního prostředí představují riziko postižení dalších porostů, ale i požárů a ohrožení bezpečnosti provozu na tamních komunikacích.

Podle nových pravidel by se v následující dekádě mohlo vykácet až 188 tisíc metrů krychlových dřeva. Dosud byl limit 63 tisíc kubíků.

Na obranu území, po deset tisíc let více méně nedotčeného, už vystoupili polští i světoví vědci a ekologičtí aktivisté. Unisono obviňují Varšavu, že kácení je jen zástěrkou pro masivní komerční využití pralesa.

Evropská komise poslala Varšavě varování koncem dubna. Podle aktuálního vyjádření polského ministra životního prostředí Jana Szyszka jde o  "antipolskou propagandu" a "nepravdivé informace", které vyvolaly znepokojení organizací, jako je UNESCO a Evropská komise.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme