Buďme realisté, svět se jaderných zbraní nezbaví, tvrdí americká velvyslankyně v OSN

Do debaty o zákazu jaderných zbraní se nezapojí téměř 40 zemí. Jsou mezi nimi i Spojené státy, Británie nebo Francie. S vizí světa bez nukleárních zbraní přišla před třemi lety malá skupina států včetně Rakouska a Irska. Jednání o jejich návrhu úplně zakázat výrobu, vývoj, držení i skladování jaderných zbraní pak podpořilo Valné shromáždění OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupkyně USA při Organizaci spojených národů Nikki Haleyová

Zástupkyně USA při Organizaci spojených národů Nikki Haleyová | Zdroj: Reuters

Podle americké velvyslankyně při OSN Nikki Haleyové ale plán není realistický. „Není nic, co bych si pro svou rodinu přála víc, než svět bez jaderných zbraní. Ale musíme uvažovat realisticky,“ tvrdí Haleyová.

„Věří snad někdo tomu, že by Severní Korea zákaz jaderných zbraní odsouhlasila? Valné shromáždění by v dobré víře mohlo přijmout nějaký návrh. To by potěšilo severokorejský režim, ale nás všechny ohrozilo,“ dodala.

První část jednání o zákazu jaderných zbraní potrvá do konce měsíce. Další kolo diskusí bude pokračovat na přelomu června a července.

Česká republika podpořila státy s jaderným arzenálem, které se do debaty nezapojí.

Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme