Budou proti sobě na Wall Street stát dívka a rozzuřený býk? Rozhodne zřejmě právní bitva

Autor proslulé sochy rozzuřeného býka, který se řítí po Wall Street, Artur Di Modica, požaduje odstranění nedávno umístěné sochy mladé dívky. Ta má symbolizovat snahu zaměstnat ve finančním distriktu více žen a místním obyvatelům i turistům se zamlouvá. Podle Di Modica ale mění vyznění jeho díla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sochy býka a malé dívky na Wall Street v New Yorku.

Sochy býka a malé dívky na Wall Street v New Yorku.

Na slavné obchodní ulici je bronzová socha rozzuřeného býka, který je znázorněný v pohybu, takže vypadá, jako kdyby se řítil po Wall Street. Minulý měsíc, na Mezinárodní den žen, k ní přibyla i podstatně menší socha mladé dívky. Ta stojí rozkročeně, má rozevlátou sukni, ruce v pase a v očích odhodlaný výraz.

V tomto postoji stojí jen několik metrů proti býkovi a má být symbolem snahy zaměstnávat a angažovat více žen do vedení finančních společností.

"Znovu a znovu se potvrzuje, že rady ve kterých jsou ženy i muže, dělají lepší rozhodnutí a mají lepší výsledky. Říkali jsme si, že tento náš postoj k rozmanitosti a různorodosti nejlépe vyjádří mladá dívka -tedy symbol žen - která stojí čelem býkovi," řekla ředitelka z investiční firmy State Street Global Advisors Lori Heinelová v rozhovoru pro CNN.

Právě tato společnost sochu nechala sochu naproti býkovi umístit. Socha, kterou vytvořila sochařka Kristen Visbalová, měla původně zmizet 2. dubna. Jenže dílo se zalíbilo místním i turistům, takže nakonec na místě zůstala. To se ale nezamlouvá autorovi sochy rozzuřeného býka - Arturovi Di Modicovi.

Podle šestasedmdesátiletého výtvarníka socha mladé dívky mění celkový význam jeho sochy, která má symbolizovat lepší Ameriku a lepší svět. Právník sochaře zdůraznil, že kvůli soše dívky teď býk představuje mužskou dominanci. Právník Norman Siegel taky upřesnil, že jde o porušení autorského práva, a že zvažuje žalobu, pokud socha dívky nezmizí.

Starosta New Yorku Bill de Blasio na Twitteru napsal, že socha dívky zůstane tam, kde je. Zdůraznil také, že muži, kteří protestují proti postupu žen, jsou přesně tím důvodem, proč by socha tzv. Nebojácné dívky měla existovat.

Sochu zuřícího býka sochař Di Modica instaloval v prosinci v roce 1989. Musel prý prodat rodinou farmu na Sicílii, aby ji dokázal zaplatit. Býka umístil na ulici potají večer a to i bez souhlasu úřadů. Policie ji proto odstranila, ale veřejnost si nakonec prosadila její návrat.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme