Bulharským prezidentem bude proruský kandidát Radev. Jeho vítězství položilo vládu

Vítězem bulharských prezidentských voleb je Rumen Radev. Proruský kandidát získal po sečtení převážné většiny hlasů 59,4 procenta. Porazil tak vládní kandidátku Cecku Cačevovou rozdílem více než 20 procentních bodů. Premiér Bojko Borisov, který už dříve řekl, že volby vnímá jako hlasování o důvěře vládě, v pondělí nabídl demisi svého kabinetu. Své oznámení zaslal Borisov zákonodárcům v bulharském parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rumen Radev - bývalý generál bulharského letectva a nově zvolený prezident země. | Foto: Reuters

Pád Borisovovy vlády nejspíš poveden k měsícům politické nejistoty a pravděpodobně bude znamenat, že se v této balkánské zemi na jaře uskuteční předčasné parlamentní volby, uvedla agentura Reuters.

Nezávislý kandidát s podporou opozičních socialistů Rumen Radev získal po sečtení více než 99 procent okrsků 59,4 procenta hlasů. Předsedkyni parlamentu Cecku Cačevovou volilo 36,2 procenta lidí.

Radev bude usilovat o zlepšení vztahů s Moskvou, dlouhodobě prosazuje například zrušení protiruských sankcí. Po anexi Krymu také prohlásil, že by Bulharsko mělo být pragmatické ve svém přístupu k porušování mezinárodního práva ze strany Moskvy.

Bývalý velitel bulharského letectva Rumen Radev se na pět let ujme úřadu 22. ledna. Pravomoci prezidenta jsou podle bulharské ústavy značně omezené a hlava státu plní především reprezentativní funkci. Prezident nicméně může ovlivňovat postoj veřejnosti a vetovat zákony.

K vítězství mu podle zpravodajské agentury Reuters pomohla nespokojenost Bulharů s vládou Bojko Borisova. Nepodařilo se jí pokročit v boji proti korupci ani v ohlášených reformách veřejného sektoru.

Premiér už dopředu oznámil, že pokud Cačevová prezidentské volby prohraje, nebude se jeho strana dál podílet na vládě.

Po prohře vládní kandidátky, která prosazovala vstřícnou politiku vůči Evropské unii a NATO, pak Borisov oznámil, že v následujících dnech svůj slib splní a podá demisi. „Výsledky jasně ukazují, že vládnoucí koalice už nemá většinu,“ řekl Borisov. „Respektujeme vůli lidí a gratulujeme těm, kdo získali podporu většiny voličů,“ dodal premiér.

Výhra proruského kandidáta by mohla znamenat několik měsíců politické nerovnováhy. Borisovův kabinet vládne Bulharsku od listopadu 2014.

O post hlavy státu se ucházelo celkem 21 kandidátů, mezi kterými byli poslanci, bývalí ministři, někdejší premiér, hudebníci nebo bývalí agenti Státní bezpečnosti. Do druhého kola pak postoupili pravě Radev a Cačevová.

Bulharský premiér Bojko Borisov a poražená vládní kandidátka na prezidentku Cecka Cačeva | Foto: Reuters

ČTK, Anna Kottová, Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme