Čech strávil půl roku v britském vězení. Napadení se neprokázalo, osvobozen byl za pár minut

Josef Králík strávil přes pět měsíců v anglickém vězení kvůli údajnému napadení majitele kavárny. Obvinění se zakládalo na svědectví dvou lidí a videozáznamu. U soudu se však nic z toho neprokázalo, na záznamu napadení nebylo a porota Králíka během pár minut osvobodila. Muž si nyní stěžuje na neoprávněné věznění a tvrdí, že mu byla upírána jeho práva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská policie, policejní auto, vůz, Velká Británie, policie ve Velké Británii (ilustrační foto) | Foto: Anna Kottová

Králíka, který se v Británii živí jako řidič kamionu a nikdy dříve nebyl trestán, zatkla policie loni v listopadu v Birminghamu, když se chystal na návštěvu Slovenska. Z paluby letadla ho odvedl policista se samopalem, píše server Aktuálně.cz.

Soud Králíka následně poslal do vazby za to, že před více než rokem údajně napadl jiného muže a zlomil mu nohu. Policie se tehdy odvolávala na dva svědky a videozáznam.

U soudu se však nic z toho neprokázalo, na videu napadení ani zranění muže vidět nebylo a porota neuvěřila ani svědeckým výpovědím, Králíka během chvíle osvobodila. Ten si nyní stěžuje na neoprávněné věznění a tvrdí, že mu byla upírána jeho práva.

„Byl jsem hrozně překvapený. Měsíce mi nikdo neoznámil, že jsem za něco vůbec stíhaný," řekl Králík serveru Aktuálně.cz a popírá, že by muže vůbec napadl.

S údajně napadeným majitelem kavárny se Králík skutečně dostal do sporu, když mu přijel vyložit náklad. Čech tvrdí, že mu muž nadával a dorážel na něj kvůli jeho původu, když nepřestal, chytil jej a položil na zem. Oproti tomu majitel kavárny u soudu vypověděl, že jej Králík surově napadl.

Kauci zamítli dvakrát

Králík strávil ve vazební věznici přes pět měsíců, kauce byla povolena až napotřetí, i když se za Králíka zaručoval jeho britský zaměstnavatel Alan Taylor. Video, které ho mělo usvědčit, viděl Králík až u soudu.

„Zavřít ho do vězení na takovou dobu bylo bezdůvodné a zbytečné. Britové by měli uznat chybu," říká Králíkův právník Tomáš Kočička. Za muže se pokoušela přimluvit i česká ambasáda.

Britské úřady k případu podle serveru mlčí. Mluvčí britského státního zastupitelství jen v krátkosti potvrdil, že Králík byl opravdu několik měsíců ve vězení, protože byl podezřelý z toho, že napadl jiného muže a úřady se obávaly, že uteče ze země a nevrátí se.

Králík nyní bude po britských úřadech žádat odškodnění.

ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru