Česká komunita v Srbsku. Jak se zachovává kulturní dědictví v zahraničí?

Ve vesnicích srbského Banátu je pořád slyšet česká písnička. Česká republika tamní komunitu čítající asi 2 tisíce lidí různými způsoby podporuje. Už dlouho se ale nestalo, že by za nimi vyslala politickou delegaci. Jak uslyšíte v následující reportáži, pro krajany to byl velký zážitek a také možnost předvést výsledky trvalého úsilí o udržení české identity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hanácký kroj, ženy | Foto: Wikimedia Commons, Michal Maňas, Creative Commons Attribution 2.5 Generic

Krajané, kteří žijí ve vesničce Češko selo, vřele vítají hosty z vlasti svých předků. Vůbec nejmenší vesnici ve Vojvodině obývá asi třicet lidí a všichni jsou národnostní Češi. České selo tvoří všeho všudy tři ulice - Husova, Masarykova a Havlova. Skupinku českých poslanců jimi provedl předseda České národní rady v Srbsku Jože Siváček.

Milošević opět rozděluje Srbsko. Zaslouží si politik obviněný z genocidy pomník?

Číst článek

„Největší problém je čeština, já se ji naučil od svého babičky a dědečka a ovládám ji i po letech,“ říká Siváček.

Podpora kulturního dědictví v zahraničí

Výuku českého jazyka má v současnosti na starosti Ilona Kirchnerová. Patří mezi 14 učitelů, které Česko vyslalo mezi krajany po celém světě v rámci Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí.

„Krom učení formou volnočasové aktivity pracuji s dětmi na divadelních představeních, spolupracuju s folklorními sdruženími, vedu pěvecký sbor, založila jsem si voicebandovou sekci, kulturní akce a administrativní spojka s ambasádou,“ popsala Kirchnerová svoje poselství.

Tisíce běženců v Srbsku chtějí pokračovat na západ. Denně se jich ale přes hranice dostane jen pár

Číst článek

Krajané se českým poslancům představili jako výborní hostitelé, hrdí Češi a veselí lidé. Hosté zase potěšili dary, které sebou přivezli. Školní tabuli a hudební nástroje využijí děti i dospělí nejen při výuce českého jazyka. Pražské jezulátko zase bude zdobit katolický kostel ve vesničce Češko selo. Veškeré české podpory si krajané velmi váží, dokazují to slova Josefa Veselého z Kruščice, kde Češi tvoří třetinu obyvatel.

„Jsem rád, že jste přišli, v Čechách se nám taky moc líbilo. Líbili se nám lidí, to co jsme tam viděli a zažili nezapomeneme, dokud jsme živí. Z všechno vám srdečně děkujeme, těšíme se tomu, že naše přátelství bude trvat věčně,“ pronesl Veselý.

Srbská moderní zahraniční politika

Atmosféru setkání s krajany pochválil také předseda poslanecké sněmovny parlamentu Jan Hamáček z ČSSD.

„Pro nás to bylo velmi bezprostřední, přátelské, jsem rád, že krajané udržují kulturu jazyk, čeští učitelé - česká komunita žije a dokonce se rozšiřuje, děkoval jsem představitelům srbské vlády za to, jak moderní menšinovou politiku má srbská vláda,“ řekl Hamáček.

Setkání krajané využili také k tomu, aby požádali poslance o rady a podporu při dalších projektech. Česká delegace zase uvítala možnost přímo od krajanů zjistit, co nejvíc potřebují a jaké formy pomoci od domovského státu by uvítali nejvíc.

Tea Parkanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme