Česko musí zlepšit protikorupční opatření, vyzývá Rada Evropy. Chválí zákon o střetu zájmů

Česká republika by měla posílit opatření proti korupci u členů Parlamentu, soudců a státních zástupců. Vyzývá k tomu protikorupční skupina Rady Evropy. Ve své nejnovější zprávě také apeluje na české úřady, aby ještě více zprůhlednily legislativní proces a zavedly pravidla pro setkávání poslanců a senátorů s lobbisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dohoda, úplatek, úplatky, byznys, korupce, peníze, obálka s penězi (ilustrační foto) | Foto: Anna Kottová

Součástí 14 doporučení je i výzva k rozšíření majetkových přiznání českých zákonodárců a k jejich důslednější kontrole a vymáhání.

V souvislosti s tím považuje protikorupční orgán Rady Evropy za krok správným směrem zpřísnění zákona o střetu zájmů, který projednává český Parlament.

Štrasburská skupina by v Česku také ráda viděla transparentnější proces jmenování nejvyššího státního zástupce a dalších vedoucích státních zástupců. Na druhé straně ale vítá posílení jejich nezávislosti na vlivu politiků.

Novelu zákona o střetu zájmů vrátili v polovině října senátoři do sněmovny. Podle horní komory má nabýt účinnosti až od září příštího roku, nikoliv od ledna. Přísnější pravidla by i tak měla začít platit ještě před volbami do sněmovny.

Návrh označovaný jako „lex Babiš“ zakazuje budoucím ministrům vlastnit média. Jejich firmy by také nesměly žádat o dotace nebo se účastnit veřejných zakázek. Novela prošla v polovině září sněmovnou. Pro bylo 135 poslanců napříč téměř všemi stranami.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme