Česko musí zlepšit protikorupční opatření, vyzývá Rada Evropy. Chválí zákon o střetu zájmů

Česká republika by měla posílit opatření proti korupci u členů Parlamentu, soudců a státních zástupců. Vyzývá k tomu protikorupční skupina Rady Evropy. Ve své nejnovější zprávě také apeluje na české úřady, aby ještě více zprůhlednily legislativní proces a zavedly pravidla pro setkávání poslanců a senátorů s lobbisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dohoda, úplatek, úplatky, byznys, korupce, peníze, obálka s penězi (ilustrační foto) | Foto: Anna Kottová

Součástí 14 doporučení je i výzva k rozšíření majetkových přiznání českých zákonodárců a k jejich důslednější kontrole a vymáhání.

V souvislosti s tím považuje protikorupční orgán Rady Evropy za krok správným směrem zpřísnění zákona o střetu zájmů, který projednává český Parlament.

Štrasburská skupina by v Česku také ráda viděla transparentnější proces jmenování nejvyššího státního zástupce a dalších vedoucích státních zástupců. Na druhé straně ale vítá posílení jejich nezávislosti na vlivu politiků.

Novelu zákona o střetu zájmů vrátili v polovině října senátoři do sněmovny. Podle horní komory má nabýt účinnosti až od září příštího roku, nikoliv od ledna. Přísnější pravidla by i tak měla začít platit ještě před volbami do sněmovny.

Návrh označovaný jako „lex Babiš“ zakazuje budoucím ministrům vlastnit média. Jejich firmy by také nesměly žádat o dotace nebo se účastnit veřejných zakázek. Novela prošla v polovině září sněmovnou. Pro bylo 135 poslanců napříč téměř všemi stranami.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme