Českou studentku, která pomáhala Kurdům, obvinili v Turecku z terorismu. Spolu s ní zadrželi i dalšího Čecha

Turecká policie obvinila dva Čechy, které zadržela v minulých dnech na svém území, z příslušnosti k teroristické organizaci, řekla ve čtvrtek mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Česká strana má podle ní informace o zadrženém muži a ženě od 13. listopadu, kdy se údajně pokusili přejít z Turecka do Iráku a při hraniční kontrole se u nich našly materiály, které zmiňují organizaci pokládanou v Turecku za teroristickou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Markéta Všelichová

Markéta Všelichová | Foto: zdroj: ČT24

Zadržení jsou podle Lagronové v provincii Şirnak a česká diplomacie se nyní snaží o jejich deportaci zpět do vlasti. „Byli vyslechnuti prokurátorem a obviněni z příslušnosti k teroristické organizaci,“ potvrdila mluvčí Českému rozhlasu.

Turecko zatím českým diplomatům kvůli přísným protiteroristickým zákonům povolilo s dvojicí komunikovat jen omezeně. „Jsme samozřejmě v kontaktu s jejich tureckým právníkem, od kterého máme základní informace, k čemu vlastně v tuto chvíli dochází,“ dodala.

Kurdové obviňují Turecko z etnických čistek v Sýrii

Číst článek

Dva Češi - Markéta Všelichová a Miroslav Farkas - se prý pokusili překročit hranici na jihovýchodě Turecka. Podle serveru Daily Sabah je Turci zadrželi při své první operaci proti zahraničním bojovníkům YPG.

Farkas a Všelichová se svou pomocí kurdským milicím na severu Sýrie v minulosti nijak netajili a o své činnosti poskytli českým médiím řadu rozhovorů.

Čtyřiadvacetiletá Všelichová je studentkou České zemědělské univerzity v Praze a v Sýrii pobývala v posledních letech několikrát. Farkas byl podle serveru Echo24.cz členem cizinecké legie. V minulosti působil také jako humanitární pracovník, například na zemětřesením poničeném Haiti.

Zadržený Čech je údajně odstřelovačem, žena se v řadách kurdských jednotek, které v severní Sýrii bojují proti organizaci Islámský stát (IS), podílela na logistice a zdravotní péči. Koordinovala prý také cesty dalších "dobrovolníků-teroristů" z Evropy do Sýrie, tvrdí citovaný turecký zdroj.

Mezi Kurdy měl Farkas podle Daily Sabah krycí jméno Serxwebun Botan a Všelichová používala označení Zelane Botan. Na Twitteru se mezitím objevily snímky dokladů obou obviněných Čechů.

Občanské průkazy Markéty Všelichové a Miroslava Farkaše, které objevily na Twitteru | Foto: Twitter

Milice YPG považuje Turecko za teroristickou organizaci, a to mimo jiné proto, že spolupracují s tureckou Stranou kurdských pracujících (PKK), která vede s Ankarou dlouhodobý boj za autonomii kurdských oblastí na jihovýchodě Turecka. PKK řadí mezi teroristické organizace také Evropská unie či USA. Bojovníkům YPG ale Západ v boji proti Islámskému státu pomáhá.

Lagronová upozornila, že české ministerstvo řešilo podobnou situaci Všelichové už v létě, kdy byla zadržena v Kurdistánu. České úřady se tehdy úspěšně snažily docílit jejího vyhoštění, aby tam neskončila ve vězení.

Farkas podle dřívější zprávy Echo24.cz založil před rokem humanitární organizaci na pomoc kurdským dětem na severu Sýrie a vložil do ní výtěžek z prodeje svého majetku. Před tehdy chystaným odjezdem do Sýrie prý počítal s tím, že se nemusí do vlasti vrátit.

„Pomáhat na místě chci nejvíce dětem a to především ve vesnicích, které jsou osvobozené kurdskými silami," uvedl Farkas.

Na obžalobu počká za mřížemi. Prvního Čecha, který chtěl k IS, nechal soud ve vazbě

Číst článek

Na svém facebookovém účtu Farkas minulý týden ve středu napsal, že se chystá do Rojavy, což je označení pro Kurdy ovládané oblasti na severu Sýrie.

Všelichová letos v srpnu v rozhovoru s iDnes.cz řekla, že se v Sýrii účastnila dobývání některých vesnic obsazených Islámským státem.

„Fascinoval mě boj Kurdů za svobodu, tak jsem o tom přečetla hodně knížek a článků a nakonec se tam jela podívat," zdůvodnila v rozhovoru své rozhodnutí vydat se do Sýrie. O situaci v kurdských oblastech na severu Sýrie se chystala natočit i dokument.

Postihu za dobrovolnictví v ozbrojených jednotkách se Češka neobávala. V rozhovoru s Lidovými novinami řekla, že kurdské jednotky nejsou ozbrojenou silnou uznaného státu, a podle jejích informací členství v nich není v rozporu s českými zákony.

Server iDnes.cz v srpnu napsal, že Všelichová do Sýrie, do Turecka a do Iráku za poslední dva roky vycestovala celkem čtyřikrát.

ČTK, Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme