Chci vyšetřování Ruska kvůli válečným zločinům v Sýrii, říká britský ministr a vyzývá k demonstracím

Britský ministr zahraničí Boris Johnson obvinil Rusko z bombardování humanitárního konvoje a největší nemocnice v Aleppu. Podle něj by měla být Moskva vyšetřována kvůli válečným zločinům, informoval server The Guardian.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr zahraničí Boris Johnson | Foto: Foreign and Commonwealth Office | Zdroj: Flickr.com | CC BY 2.0,©

Johnson na konci mimořádní tříhodinové diskuze v dolní komoře britského parlamentu prohlásil, že všechny důkazy ukazují právě na to, že za incidenty jsou odpovědní Rusové.

Bývalý starosta Londýna Johnson také odmítá vyhlašování bezletových zón nad Sýrií. „Nemá smysl vyhlašovat bezletové zóny, když nejste připraveni konfrontovat letadla nebo vrtulníky, které bezletovou zónu naruší,“ řekl.

Jeho přáním je postavit lidi odpovědné za bombardování syrské nemocnice a humanitárního konvoje před mezinárodní soud: „Ti, kdo jsou za tyto incidenty odpovědní, by si měli uvědomit, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě.“ Bombardování podle jeho slov bylo v obou případech tak přesné, že nemůže jít o náhodu.

Ruské nálety na Aleppo jsou válečný zločin. Vyšetřeme je v Haagu, vyzývá francouzský ministr

Číst článek

Vyzval také lidi, aby demonstrovali před ruským velvyslanectvím ve Velké Británii. „Kde je koalice Stop válce?“ ptal se.

Pokud Rusko bude pokračovat v podobných akcích, stane se podle Johnsona opuštěným státem. „Pokud chce Vladimír Putin obnovit slávu sovětského Ruska, pak riskuje, že se jeho ambice obrátí v popel,“ pokračoval Johnson. Odmítl však, že by vedl protiruskou kampaň.

Šéf britské diplomacie se rovněž přihlásil k francouzskému návrhu, který počítá s tím, že se pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN vzdá svého práva veta v případě válečných zločinů nebo zločinů proti lidskosti.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme