Chtěl se rozejít s minulostí a reformovat Itálii. Kdo je odcházející Matteo Renzi?

Matteo Renzi oznámil, že podá demisi, a to po těžké porážce v nedělním referendu o reformě ústavy. V čele italské vlády stál necelé tři roky. Reformu, která měla zjednodušit systém vládnutí v zemi, hájil jako nutnou pro zjednodušení fungování politického systému země. Sám se rozhodl s výsledkem spojit svou budoucnost, což de facto přeměnilo hlasování v plebiscit o něm coby předsedovi vlády. Jaká byla cesta nejmladšího italského premiéra do čela vlády?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský premiér Matteo Renzi

Italský premiér Matteo Renzi | Zdroj: Reuters

Při svém nástupu do úřadu v únoru 2014 se Renzi v 39 letech stal nejmladším italským premiérem. Na začátku měl výraznou podporu veřejnosti. Sám sebe tento rodák z Toskánska prezentoval jako reformistu, který se chce rozejít s minulostí.

Nedostatek politických zkušeností chtěl Renzi, který nikdy nezasedal v parlamentu, nahradit charismatem a energií. Jeho Demokratická strana (PD) pak v Itálii v květnu 2014 jasně triumfovala ve volbách do Evropského parlamentu.

Italové odmítli reformu ústavy. 'Přebírám odpovědnost za porážku,' řekl Renzi a ohlásil demisi

Číst článek

Od února 2014 zavedl Renziho kabinet řadu reforem včetně například změny volebního systému, balíku opatření na podporu domácí ekonomiky, který zahrnoval například snížení nákladů malých a středních podniků na energii a kroky na podporu poskytování půjček firmám, reformu státní správy či registrovaného partnerství homosexuálů.

Země se přesto potýká s ekonomickou stagnací a četnými korupčními skandály. Letos v června Renziho Demokratická strana (PD) utrpěla porážku ve druhém kole místních voleb, prohrála kromě jiného v Římě a Turíně.

Fanoušek fotbalu a dobrý řečník

Radikální byl Renzi v minulých letech zejména kvůli migrační krizi, která tvrdě zasáhla Itálii po zavření balkánské cesty. Například odsoudil Evropskou unii za to, že nedělá dost, aby Itálii pomohla vypořádat se s krizí, unii pohrozil, že jeho země přestane platit do unijního rozpočtu, pokud jí státy EU nepomůžou s uprchlíky. A letos řekl, že země východní části EU, které odmítají přebírat uprchlíky z jiných členských zemí na základě schválených kvót, by měly přijít o evropské dotace.

Šéf vládní středolevicové Demokratické strany byl v letech 2004 až 2009 guvernérem provincie Florencie a poté do nástupu do premiérského úřadu starostou Florencie. Fanoušek fotbalové Fiorentiny a milovník jízdy na kole je dobrým řečníkem a někdy býval přirovnáván k britskému expremiérovi Tonymu Blairovi či amerického prezidentovi Baracku Obamovi.

Narodil se 11. ledna 1975 ve Florencii, vystudoval Florentskou univerzitu. V roce 1996 vstoupil do tehdejší Italské lidové strany, v letech 2002 až 2007 byl členem tehdejší strany Kopretina. Než vstoupil do politiky, pracoval pro rodinnou marketingovou firmu Chil. V mládí býval fotbalových rozhodčím a hrával futsal. Renzi je ženatý, jeho žena je učitelka, a mají dva syny a dceru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme