‚Cílem je pouze Británie.‘ Část migrantů převoz z uprchlického tábora Džungle u Calais odmítá

U francouzského Calais začalo vyklízení uprchlického tábora známého jako Džungle. Do konce týdne mají odejít všichni jeho obyvatelé. Zmizet mají i stovky provizorních přístřešků, stanů a karavanů, ve kterých dosud asi 7000 lidí bydlelo. Ne všichni ale s převezením do jiného zařízení souhlasí, řekli zpravodaji Českého rozhlasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti se zavazadly čekají na odvoz z uprchlického tábora u Calais, takzvané Džungle | Zdroj: Reuters

V oploceném koridoru před nástupní halou se tísní desítky převážně afrických utečenců. Čekají na přistavené autobusy, které je odvezou do dalších táborů po celé Francii.

Čas od času v mačkajícím se davu propukne panika. Někteří chtějí vystoupit, tlačí se ven a přestupují bariéru. Jinak ale dav poklidně čeká, až se na ně dostane řada. Jen pár kroků od něj stojí desítky hlavně mladých mužů, kteří tábor opustit odmítají a stále doufají, že se dostanou do vysněné Anglie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Francii začalo vyklízení uprchlického tábora u Calais. V takzvané Džungli natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Filip Nerad

Jedním z nich je i mladík z Afghánistánu. Tvrdí, že je mu sedmnáct a nechce být převezen nikam jinam do Francie. Za svůj cíl považuje pouze Británii, kde má rodinu. Úřady mu ale prý nevěří, že mu ještě nebylo osmnáct, a tak ho nezařadili na seznam těch, které jsou Britové ochotní přijmout. Je proto ochotný se za kanál La Manche dostat jakoukoli cestou.

Přesvědčený, že se do Británie dostane, je i mladý Súdánec Omar, který má prý na ostrovech také rodinu. Jelikož je mu méně než osmnáct, věří, že ho Britové přijmou a nic jiného si nepřipouští.

Francie začala likvidovat Džungli u Calais. Úřady přemístí přes šest tisíc migrantů

Číst článek

Podle dobrovolnice Cloe ale všem, kteří v Džungli zůstanou, hrozí, že je policie zatkne. Doporučuje proto každému, aby dobrovolně odešel do jiného zařízení pro uprchlíky.

Sama ale zároveň uznává, že to není dlouhodobé řešení. Ti, co se chtějí do Británie dostat, podle ní nejspíš v okolí Calais za nějaký čas vybudují podobný tábor, jako je právě vyklízená Džungle.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme