Čína zrušila rozsudek nad popraveným. Dvě desetiletí poté, co skončil v rukou kata

Čínský nejvyšší soud zrušil rozsudek smrti nad mužem, který byl před 21 lety popraven za vraždu. Přitom už před 11 lety se k činu přiznal pravý pachatel. Případ Nie Šu-pina, který byl popraven v roce 1995 ve svých dvaceti letech, je podle agentury AFP jen jedním z mnoha justičních omylů, jež jsou postupně v Číně odhalovány. Nejlidnatější země planety podle odhadů ročně popraví několik tisíc lidí, přesná čísla podléhají utajení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína | Foto: pixabay.com

„Nejvyšší soud se domnívá, že fakta předložená v procesu byla nejasná a důkazy nepřesvědčivé, proto změnil původní rozsudek a prohlásil Nie Šu-pina nevinným,“ píše se v pátečním zdůvodnění.

Podle AFP je v Číně usvědčeno 99,92 procenta souzených. Riziko justičního omylu je vysoké, a to i proto, že policie přiznání na obviněných vynucuje násilím.

Smog zabíjí víc než války, v asijských městech umírají kvůli otrávenému ovzduší tisíce lidí

Číst článek

Nie Šu-pin byl obviněn z vraždy ženy, jejíž tělo se našlo v kukuřičném poli u severočínského města Š'-ťia-čuang. V procesu se nevyjasnilo, jakým způsobem a proč byl čin spáchán, podle nejvyššího soudu nebyla předložena dostatečná dokumentace týkající se svědků a chyběla i dokumentace o výpovědi obžalovaného.

Nieovi příbuzní požadovali nápravu od roku 2005, kdy byl zatčen sériový vrah, který se přiznal i k vraždě údajně spáchané Niem. Případ byl zveřejněn až v roce 2014. Soud v provincii Che-pej, kde byl Nie odsouzen a popraven, vyjádřil „hlubokou omluvu“ rodině a hodlá vyšetřit případné souvislosti s tímto procesem.

Člen obhajoby Liou Fu-ťin řekl, že soud s vyřizováním případu otálel, protože nikdo nechtěl přiznat justiční omyl. „Staré případy podobné tomuto jsou v každé provincii a ty, které se nově objevují, se utajují,“ řekl.

William Nee z Amnesty International, který se specializuje na situaci v Číně, řekl, že v případě uplatňování trestů smrti je v Číně mnoho chyb. „Opakování tohoto tragického jevu je možné zabránit jedině zrušením trestu smrti,“ řekl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme