Členové mise chránící vody u Afriky zastřelili dva piráty a jednoho zranili

Členové mezinárodní mise, která střeží mezinárodní vody u Somálska, zastřelili dva somálské piráty a dalšího zranili. U východní Afriky se v minulých týdnech obnovily únosy lodí.

Somálsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Námořní vojenská fregata (ilustrační foto) | Foto: European Union Naval Force Somalia – Operation Atalanta

Podle Ahmeda Abdullahiho ze somálské jednotky zabývající se bojem proti pirátství zastřelení muži patřili k devítičlenné skupině, která se snažila přiblížit k lodi v Adenském zálivu. Abdullahi toto plavidlo blíže nespecifikoval. Šesti pirátům se podařilo uprchnout.

Incident se stal nedaleko pobřeží severosomálské oblasti Sanaag. Tamní obyvatelé našli dnes ráno na břehu těla dvou mrtvých.

Somálští piráti ohrožovali lodě v blízkosti východní Afriky především v roce 2011. Zajali tehdy stovky lidí a zaútočili na více než 230 plavidel. V oblasti nyní hlídkují lodě NATO, Číny, Ruska, Japonska a Indie a působí tam také protipirátská mise Evropské unie Atalanta.

Po zklidnění, které následovalo po roce 2011, letos piráti znovu zaútočili. Začátkem dubna u jemenské Sokotry unesli indickou obchodní loď s 11 námořníky, které o několik dní později somálské bezpečnostní složky osvobodily. Později se do zajetí dostala nákladní loď plující pod vlajkou Tuvalu. Její posádku pak osvobodili členové čínského a indického vojenského námořnictva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme