Člověk v tísni opustil samozvanou doněckou republiku, se separatisty chce jednat po víkendu

Česká humanitární organizace Člověk v tísni uzavřela svou kancelář v samozvané Doněcké lidové republice. V Doněcku zůstali jen místní zaměstnanci. Z oblasti se stahuje poté, co jí místní úřady neprodloužily akreditaci. O tom, jestli bude moci dokončit svou pomoc lidem v bojových oblastech, chce organizace jednat se separatisty po víkendu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člověk v tísni rozdává balenou vodu v Toshkovce v Luhanské oblasti | Foto: Roman Lunin

„Všichni tři zaměstnanci – cizinci, kteří byli požádáni místními úřady o to, aby opustili území DNR, ho v sobotu ráno opustili, byli repatriováni,“ řekl Českému rozhlasu koordinátor pomoci na Ukrajině Tomáš Kocian.

„Příští týden budeme jednat o tom, co dál. Chtěli bychom rozdělanou práci alespoň nějak dokončit a lidé v Doněcku nás potřebují. Jak to dopadne, jak to bude probíhat, je teď velmi těžké odhadovat, nevíme,“ uvedl ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Člověk v tísni přišel o povolení působit v Doněcku. Podle Pánka je to porušení mezinárodního práva

Číst článek

„Naší snahou samozřejmě bude vyjednávat tak, abychom mohli dokončit přinejmenším předzimní distribuce pomoci pro potřebné lidi v Doněcku a v blízkém okolí, ideálně najít nějaký kompromis. Zima bude těžká zejména pro ty, kteří nemají práci,“ dodává Pánek.

Člověk v tísni v Doněcku zajišťoval mimo jiné zásoby pitné vody a hygienické pomůcky. Po jeho odchodu v oblasti působí už jen Mezinárodní červený kříž.

Letos Člověk v tísni pomohl na Ukrajině víc než půlmilionu lidí

Podle Člověka v tísni informovali zástupci východoukrajinských separatistů o odebrání akreditace pracovníky humanitární organizace v pátek dopoledne. Důvod, který je k odnětí povolení vedl, podle tiskové zprávy neuvedli. Zahraniční zaměstnance úřady vyzvaly, aby území ovládané separatisty opustili.

Poskytování potravinových poukázek v Selidovu v Doněcké oblasti | Foto: Roman Lunin

Letos Člověk v tísni podle svých údajů distribuoval potravinovou pomoc téměř 470 tisicům lidí v oblastech, které nejsou pod kontrolou ústřední ukrajinské vlády. Další stovce tisíc lidí pomohla organizace s opravami obydlí a 95 tisícům umožnila přístup k pitné vodě a hygienickým pomůckám.

Organizace na východní Ukrajině nadále působí na územích pod kontrolou Kyjeva a na povstaleckých územích ovládaných z Luhansku.

dab, Iva Kestřánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme